Citat:
Ursprungligen postat av
jnilsson
Då IQ till dominerande delen är ärftlig finns inte mycket att göra. Sverige kommer aldrig komma ikapp Finland, såvida inte Finland skulle få för sig att både införa flumskola och importera afrikaner och araber.
Ingen vet exakt vad herabiliteten för IQ är. Alltifrån 0.25 till 1 har man kommit fram till, där metastudier pekar på 0.5. T.ex. det faktum att Östtyskar var påtagligt ointelligentare än Västtyskar pekar på att det kan vara miljö som påverkar en hel del också. Så att det ÄR dominerande vet man inte - troligtvis är det korrekt.
Det största problemet med invandrare från framförallt Afrika dock är att de aldrig har haft möjligheterna att nå sin potentiella IQ p.g.a. diverse påverkan (näring, bröstmjölk, fostran), så den första generationen är rätt och slätt dödsfödda som bidragsgivare till Sverige, då vi inte har många skitjobb kvar. Har du över 80-85 så klarar du många jobb som fortfarande finns kvar i Sverige.