Citat:
Ursprungligen postat av
Spelbolag
Jag har svårt att lita på medierna eftersom de alltid inhämtar information ifrån statliga myndigheter. Dessutom måste de ju haft en anledning till att göra en sådan razzia, om tillslaget inte ger något så kan de ju bli anmälda för intrånget.
Jag tror att det var en anmälan som föregick tillslaget. Sedan vet man ju givetvis inte, skribenten som skrev detta har ju inte varit så aktiv så gissar på att han vet något som bara skulle förmedlas ut.
Visst, men medierna (Göteborgs-Posten) hämtade in information från den statliga myndigheten som låg bakom tillslaget (polisen) samt specifikt chefen för människohandelssektionen. Skribenten som hävdade våldtäkt reggade kontot i april, skrev ett inlägg någon dag sedan senare och slutade vara aktiv sedan dess. Fattar inte varför man ens vill skapa ett konto bara för att skriva det där om man ljuger. Har du några teorier på hur han kan veta det om vi utgår från att det stämmer?
Citat:
Ursprungligen postat av
Spelbolag
Tror salonger kommer öppnas upp igen fast mer diskret denna gången
Kan de ens vara mer diskreta än vad de redan är? De kanske slutar skriva lingam på deras annonser eller hemsidor, men frågan är om de helt och hållet kommer sluta erbjuda lingam eller om de bara inte nämner det förens kunden är på plats i salongen (bakom stängda dörrar).
Utöver det så gömmer de undan adressen, vilket är intressant då nästan ingen massagesalong brukar göra så. Någon som vet varför? Om det är polisen de vill gömma adressen för så är det meningslöst då de med några knapptryck kan boka tid, få adressen och sedan avboka.