Citat:
Ursprungligen postat av
SvartPolkagris
Atletico så klart! Ligan är ju körd så nu är det bara att vara bättre än real ligan ut!
Känns ju ganska givet att barca tar minst en dubbel iår, den stora frågan är kan de bli första lag i modern tid att ta Cl två år i rad. Vad tror ni? Själv känns det bara som bayern är det lag som kan hota dem, men mycket kan hända.
Tror på trippeln för Barca, vore häftigt om man tog den samma år som försvarar CL-titeln.
Ser nog Arsenal som ett lika stort hinder som Bayern då Arsenals kontringsspel verkligen är något som kan straffa Barca, sen Giroud som varit en gigant i luftrummet kan nog skarva vidare ett par bollar på Welbeck, Walcott eller Chamberlain, men Barca bör gå vidare och säkra avancemang redan i första matchen tycker jag.
Doc skulle jag inte våga säga minst dubbel då Sevilla i finalen kan vara en tuff motståndare för Barca, de lyckas alltid få fram många löpstarka spelare så är väl ännu farligare än Arsenal i.o.m. att det bara rör sig om en match, de har dessutom 5-2 på barca de tre senaste även om man kanske inte skall lägga alltför stor vikt på spanska supercupen.