Citat:
Ursprungligen postat av
David-Hume
I varenda intervju med medarbetarna och caféägarinnan så hävdar de att hon var lika glad som vanligt och ingen hade märkt av att något skulle vara fel. Väg sen detta mot de uppgifter en flashbackanvändare kommer med, att gäster(i plural) har upplevt henne konstig. Det är alltså inte endast en gäst som denna användare har förhört sig med utan denna tycks sitta på uppgifter att flera gäster har upplevt henne konstigt. Är det trovärdigt?
Utifrån dessa mycket tunna uppgifter fantiserar du ihop en historia om att Lisa skulle lagt ut 13-klippet på youtube för att förvarna om sitt självmord 13 dagar senare, sagt hej då till sina kollegor den aktuella dagen, lämnat sina tillhörigheter vid mopeden, gått längs vägen och slängt grejer till höger och vänster och sen slängt sig framför en bil.
Två bröder sitter häktade på sannolika skäl misstänkta för mord. Brottsrubriceringen är mord. Det finns ingenting av det du och jag känner till i nuläget som tyder på självmord och ändå sitter du och fantiserar ihop den mest makalösa historia och väljer ut endast den "fakta" som passar dig och frånser allt som talar emot.
Du kan inte hört många makalösa historier om det var den värsta du hört? För dig är det alltså lika troligt att en grön marsian skulle stå i din toalett som att en 17-åring är deprimerad och tar livet av sig?
Återigen din läsförsåtelse. På vilket sätt menar du att jag baserade hela scenariot på att gästerna tyckte att LH betedde sig underligt? Jag skrev till användaren att det var en ny uppgift i tråden som faktiskt pekade på att LH kanske inte mådde så bra. Svårt?
Bröderna sitter häktade. Många har suttit oskyldigt häktade. Man är inte dömd när man är häktad. Det verkar du också ha svårt att förstå.
Sen som ett svar på ditt "det finns ingenting som tyder på ett självmord" det finns heller ignenting som du eller jag känner till som tyder på ett mord. Eller hur? Dom är inte dömda och polisen har , så vitt jag vet, inte gett ut några uppgifter om dödsorsak.
Ditt scenario: baltiska maffiosos har åkt i ett vrålåk förbi LH. Lockat henne in i bilen med en katt, våldtagit och slagit ihjäl henne sen styckat och slängt henne till grisarna för att därefter slänga ut hennes ring och mobil längs vägen i detta fordon som leder till deras hus.
Mitt scenario: LH var deppig för det hade tagit slut mellan henne och hennes ex. Hon lägger upp filmen 13 dagar innan hon ska ta livet av sig. När det gått 13 dagar så gör hon det hon tänkt. Tar livet av sig. Men innan så skickar hon sms till sin pappa. Kanske samtidigt som hon går längs med vägen. Hon kastar ringen som hon fått från sitt ex. Sen blir påkörd eller hoppar ut framför ett fordon som kommer ca 15 minuter efter att hon sagt hej då till sina kollgor. Så lång tid som det tar att gå från kafét till mobildelarna.
Den som är förare får panik och gömmer undan LH.
Filmen finns. Tiderna finns. Mobildelarna finns. Platserna är utmärkta på en karta.
Mer osäkra uppgifter är men som trots allt finns är att LH skulle försvunnit självmant. Deta skulle hennes vänner ha uttryckt någonstans. Hennes vänner är ovanligt tysta just nu. Det är trots allt ungdomar vi pratar om. Eventuella gäster som tycker att LH betett sig konstigt på söndagen.