Citat:
Ursprungligen postat av
Jocke H
En fråga:
Hur exakt kan rättsmedicin slå fast tidpunkten för då hon avled? På timmen, dagen, eller dygnet etc?
Aldrig på timmen, sällan på dagen.
Man har lite olika sätt att fastställa dödstiden. Första är kroppstemperatur, den sjunker med någon grad i timmen till den når temperaturen på omgivningen. På sommaren så är alltså detta värdelöst efter några timmar, bättre om kroppen är nergrävd, villket INTE tycks vara fallet här. Här verkar det som kroppen legat under något som kastats eller lastats upp på. Men möjligheten finns, för att hon kan ha varit nergrävd, men jag såg inga med spadar innan de hämtade ut henne.
Nästa tidspunkt är dödsfläckar, det är när hjärtat slutat pumpa blod som tyngdkraften ser till att kroppens fura-fem liter blod samlas där kroppen ligger närmast jorden. Det blir det mårken av, dödsfläckar kallad. Därefter har vi dödsstivheten som släpper efter något dygn. Därefter insekter som har invaderat hålrummen i kroppen(det börjar efter 15 minuter sommarstid) om offret inte är packad i plast eller nergrävd. Om insekter kommit till, brukar det finnas ägg i hålrummen innan några timmar. Fluglarver kläcks alltså inom första dygnet efter döden.
Därefter bakteriefloran i tarmarna, efter 3 dygn har dessa producerat så mycket metan att det börjar spricka inuti kroppen (tarmar spricker), så att gasen finns i måbfa hålrum.
Om kroppsdelar skurits av så är det alltså bålen som är bäst att se på, men kroppen verkade hel när den lades in i bilen på båren den låg på.