Citat:
Ursprungligen postat av
sherm
Intressant att lyssna till. Gillade öppningen där Pålsson säger att hon kom in i det hela på ett ovanligt sätt, och att hon därmed inte hade fått tänkandet deformerat till den grad att den fria tanken försvunnit. Bara det tycker jag ger perspektiv både på vad som diskuteras i tråden, men också om bristerna i det svenska demokrativäsendet. Finns många kopplingar i denna.
Detta förvånar mig en del, men om hon är ärlig så måste hon endera vara korkad, eller också naiv!
För ett riksdagsparti är makten det enda som betyder något.....utan makt åstadkommer man absolut noll. en nybliven riksdagledamot är definitionsmässigt i första hand röstboskap, d v s vederbörande ska trycka på den knapp som riksdagsgruppens ledare säger åt honom/henne att göra.
Se detta ur väljarnas perspektiv...en riksdagsledamot representerar sina väljare och sitt parti.......personen har inte kommit till riksdagen för att representera sig själv.