Citat:
Ursprungligen postat av
Kung_Ingenting
Sen när har en spelare rätt att springa rätt igenom en motståndare som står helt stilla? Moon står blixt stilla ända tills Carlgren försöker trycka sig igenom honom, när han flyger framåt på grund av Carlgrens knuff så fäller han ut armarna för att inte ramla. På vilket sätt kan det vara en förseelse av Moon? Solklar straff skulle jag säga istället. I vilket annat läge skulle ett sånt beteende i straffområdet inte rendera i en straff?
Just för att målvakten är fredad i sitt eget straffområde. Du får inte parkera på ett sådant sätt att målvakten inte kan röra sig fritt. Om så voro, så skulle ett lag kunna placera 4 fyrtorn runt motståndarmålvakten och sedan stå blixtstilla. Hur ska målvakten överhuvudtaget kunna röra sig?
Vi såg precis samma sak för ett par år sedan när de Gea var ny i Manchester United. Han var svajig och motståndarlaget placerade en hord av spelare runt honom vid hörnor. Var och varannan ledde till frispark för obstruktion eftersom den lilla parveln inte kunna röra sig och approchera situationen.
Straff? Sällan eller aldrig har väl ett agrande likt Carlgren inneburit straff. Men som sagt, jag håller med om att målvakter är på tok för skyddad i sin egen box.