Citat:
Ursprungligen postat av
northpolesanta
Skriv gärna titlarna så man vet om man sett dem förut/inte dubbelpostar.
Det är verkligen obegripligt att Hillary Clinton han så mycket stöd som hon har. Enda förklaringen jag kan komma på är att folket helt enkelt vet för lite.
Hon är stolt över stöd från Henry Kissinger och tänker ta råd från honom.
Se bara den här korta videon så kommer ni förstå varför det är katastrofalt.
https://www.youtube.com/watch?v=ml4s7_WFwAM
Här är en video som gör det övertydligt att Hillary ljuger och säger vad som helst för att få röster/makt.
https://www.youtube.com/watch?v=-dY77j6uBHI
I den här videon blir hon avslöjad som totalt genomkorrupt och köpt av Wall Street. (Och hon har sedan dess tagit massor av miljoner från Wall Street)
https://www.youtube.com/watch?v=RokOLdsZLgQ
Och sist en video som förklarar hur dåliga Clintons har varit för afro-amerikaner:
https://www.youtube.com/watch?v=0rM156wa780
Sen finns det så mycket mer att säga, som borttagandet av Glass-Steagall som avreglerade Wall Street och orsakade finanskrisen 2008. Irakkriget etc etc. Men de här 4 videorna räcker mer än nog.
Nä.. Låt oss be till gudarna att Bernie Sanders vinner nomineringen och utser Elizabeth Warren eller Nina Turner som VP-kandidat. Då kan republikanerna hälsa hem. Clinton är så illa omtyckt i Usa att om hon blir nominerad kan vi mycket väl få Trump eller Cruz som president istället.
Vare sig man gillar Usa eller inte så påverkar deras val av president oss väldigt mycket (Som nämnt finanskrisen 2008, krigen i mellanöstern osv).