Citat:
Ursprungligen postat av
BadinGoodout
För mig är josefine en naturlig skönhet. Men det som förstör Emma är den där HELT DÖDA blicken hon alltid har vid parceremonier. Den förstör allt. Hon blir liksom ett hjärndött skal
Jag tror faktiskt att den där "blicken" till största delen består av hennes ögonskugga. Hon översminkar verkligen sina ögon något ofantligt när hon ska göra sig "fin", vilket inte är ett helt ovanligt fenomen bland dagens töser.
Många killar snackar om att dom vaknat upp bredvid något som liknar ett monster "dagen efter", när dom för första gången ser dom utan smink. Det här är något som jag helt och hållet har missat, för mig har det snarare varit tvärtom. Det handlar förvisso inte om one-night-stands, dom få sådana jag har haft har sovit med sminket på (tror jag), men på ett flertal dejter så har tjejen varit sådär riktigt målade runt ögonen och nästan sett slampiga ut, för att när vi mötts nästa gång varit mer vardagssminkade och sett
mycket bättre ut.
Tycker samma sak gäller Emma. Hon ser bättre ut när hon är måttligt sminkad än vid exempelvis parcermonierna.
För övrigt tycker jag att Emma verkar vara en fantastisk flicka, en tjej helt i min smak när det gäller stil och uppförande. Det enda som jag inte gillar är hennes överläpp, som ser väldigt opererad ut. Jag tycker till och med om hennes skånska dialekt, vilket ger henne en väldigt sockersöt utstrålning. Normalt sett placerar jag skånska i samma kategori som finlandssvenska - avtändande.
Jag hoppas att Emma och Mos står med varandra i finalen, och att hon släpper kulan. Tycker det skulle vara så härligt oväntat.