• 1
  • 2
2014-11-05, 08:57
  #1
Medlem
iSlashs avatar
Vet inte riktigt var denna tråd passar bäst men tycker nog den hör hit.

När man köper olika EMV (butikernas egna varumärken) som t ex ICA Basic, Änglamark, Eldorado osv är det sällan man hittar ett tillverkarnamn på förpackningarna. Istället finns det bara ett telefonnummer till butikskedjans kundtjänst. Dock är det så att ofta har man stoppat ner en produkt i en EMV-förpackning och sedan står tillverkarens EMV på samma hylla, fast ett par kronor dyrare. I andra fall kanske det är så att EMV-produkten håller lite sämre kvalitet än "orginalet". Det är inget jag vet men det verkar ju rimligt att t ex ICA Basics kaviar innehåller mindre fiskrom och mer potatis än tillverkarens egen produkt. Poängen är att man ibland kan få exakt samma kvalitet när man köper dessa billigare alternativ som när man köper de dyrare.

I praktiken fungerar det så att en kedja, t ex ICA, ber ett antal tillverkare ta fram ett förslag på en ICA Basic vara och lägsta budet vinner (med viss hänsyn tagen till leveranssäkerhet osv).

Tanken med denna tråd är att samla tillverkarens namn av olika produkter. Kanske någon jobbar hos en producent, kör lastbil med dessa varor, eller ännu bättre - jobbar på ICA's inköpsavdelning Jag hoppas tråden kan leva ett bra tag och växa med tiden. Som god TS börjar jag med ett par exempel, har viss insyn i äggbranschen:

ICA's egna ägg kommer från frigående höns och packas av Kronägg i Perstorp. På samma hylla finns ofta Kronäggs eller Svenska Lantäggs varumärken.

Änglamark (Coop) kommer från ekologiska hönor och packas av Svenska Lantägg i Skara. Jag tror inte det finns något annat ekologiskt alternativ om man köper ekologiska ägg på Coop, så inte mycket att fundera över där.

Coops frigående packas av Svenska Lantägg i Skara. Helt vanliga, svenska frigående fast ett par kr billigare.

I båda ovanstående fall innehåller förpackningarna exakt samma ägg som de dyrare alternativen. Faktum är att de packas samtidigt på packeriet. Det man bör vara observant på är storleken på äggen (S/M/L/XL); ofta är EMV-äggen M, medan packeriets egna är L/XL, vilket kan ge en sned uppfattning om man inte tittar på jämförpriset. Dessa tre exempel är dock inga "hemligheter" då det faktiskt står på förpackningen vem som packar äggen. Har att göra med att konsumenterna vill ha svenska ägg, en slags garantistämpel.
__________________
Senast redigerad av iSlash 2014-11-05 kl. 09:05.
Citera
2014-11-05, 09:06
  #2
Medlem
För vissa matvaror krävs en märkning pga EU-regler. T.ex. kaviaren du nämner har en oval med bokstäver och ett nummer inuti, dessa nummer berättar exakt vilken fabrik det kommer ifrån, listor finns på Livsmedelsverkets hemsida att kolla på. Ibland har man tur och hittar samma nummer på finkaviaren bredvid i butikshyllan
Citera
2014-11-05, 09:11
  #3
Medlem
Kronfågel gör t ex även Icas kyckling. Stoppar dem i en annan påse bara.
Citera
2014-11-05, 09:15
  #4
Medlem
SnakePlissskens avatar
Bra tråd, men inte alltid lätt att svara på. Som TS skriver så kan förstås kvaliteten variera även om det kommer från samma producent. Mackmyra ägs ju t.ex (i alla fall delvis) av Lantmännen som även äger en etanolfabrik som gör E85...
Citera
2014-11-05, 09:19
  #5
Medlem
Coop ex kan göra avtal på vilym och få ner priset .
Sedan skiljer det sig ofta i kvallitet och innehåll, men inte alltid.

Fast inte har det väll alltid varit så? Konsum ägde ju massor av industrier tex eeget kafferosteri (cirkelkaffe) en gång i tiden
Citera
2014-11-05, 09:48
  #6
Medlem
JerryCottons avatar
Lidls kaviar Admiral tillverkas av Domstein Foods som tillverkar Isbjörnens kaviar och har varumärkena Domstein, Lysekils, Enghav och Gubbens.

Lidls variant innehåller 52% fiskrom medan Domsteins Isbjörnens innehåller 50%. Så "billighetsmärket" innehåller mer rom. Säger något om inarbetade varumärken.
Citera
2014-11-05, 10:21
  #7
Medlem
iSlashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kent-Herbert
Fast inte har det väll alltid varit så? Konsum ägde ju massor av industrier tex eeget kafferosteri (cirkelkaffe) en gång i tiden

Jodå, Coop hade ju mängder av egen tillverkning förr i tiden. Fast då var det ju "rent spel", nu har de kvar sina varumärken men någon annan tillverkar det.
Citera
2014-11-05, 10:45
  #8
Medlem
EvilGuys avatar
Inte mycket att komma med kanske men Garants köttbullar tillverkas av ÖresundsChark i Malmö.
Citera
2014-11-05, 11:18
  #9
Medlem
KukKluxKlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EvilGuy
Inte mycket att komma med kanske men Garants köttbullar tillverkas av ÖresundsChark i Malmö.
Ahaa tycker dom är godare än scans om du menar de som inte är frysta :-)
Citera
2014-11-05, 11:24
  #10
Medlem
Gosifs avatar
Bostongurkan tuggas väl färdigt av äldre damer i Polen va?

Skämt o sido.. Kronfågel tror jag iaf gör icas egna kyckling om jag är helt ute och cyklar.
Citera
2014-11-05, 15:07
  #11
Medlem
iSlashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Bra tråd, men inte alltid lätt att svara på. Som TS skriver så kan förstås kvaliteten variera även om det kommer från samma producent. Mackmyra ägs ju t.ex (i alla fall delvis) av Lantmännen som även äger en etanolfabrik som gör E85...

Haha, då får vi se upp när Bolaget börjar ge ut whisky under eget namn
Citera
2014-11-05, 20:26
  #12
Medlem
Cerwins avatar
Du har ju i princip svarat på din egen fråga, vad exakt är det du vill veta?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in