Citat:
Ursprungligen postat av
Pendek
Om vi ska kontemplera om utopin så uppstår en hel del aber.
- Vad är en utopi?
- Varför finns utopin alltid i framtiden?
- Hur uppnås en utopi?
- När utopin är uppnådd, kommer den alltid att existera?
- När utopin är uppnådd, försvinner problem då?
- Har det funnits en utopi någon gång?
1. Ett det perfekta drömsamhället, även om utopisterna själva aldrig skulle uttrycka det så. Man ska däremot skilja på dröm- och idealsamhälle.
2. Kanske för att det finns en tanke om att allt kan bli bättre än det förra, och att det är något obeprövat. Det är också alltid lätt för politiska utopister att säga "men det är inte beprövat". Kommunister hävdar ofta att Sovjet inte var "klara", medan andra menar att de sovjeterna hade nått sin ende.
3. Ofta genom någon typ av revolution. Det måste inte vara giljotiner, men man städar bort eller underkuvar det och de man anser står i vägen - det kan vara männen, utlänningar, kapitalister, osv. Man omdanar samhället.
4. Givetvis inte eftersom att drömsamhället ofta stannar vid "dröm". Men det kan ta stor skada under tiden utopister regerade.
5. Det är tänkt så i alla fall. De problem som uppkommer kan enkelt lösas med de teorier man behandlar som vetenskap.
6. Nepp. Det har funnits försök till i USA där mindre grupper bildat både religiösa och ideologiska utopiska samhällen. Men vad jag fått erfara så håller dessa inte speciellt länge och är ofta starkt toppstyrde även om det ibland inte påstås eller vara tänkt så.