Citat:
Ursprungligen postat av
tarek90
Gud sa*de: ”Vattnet under himlen skall samlas till en enda plats, så att land blir synligt.” Och det blev så. Gud kalla*de det torra landet jord, och vatten massan kalla de han hav. Och Gud såg att det var gott. Gud sade: ”Jorden skall ge grönska: fröbäran de örter och olika arter av fruktträd med frö i sin frukt skall växa på jorden.” Och det blev så. Jorden fram bringade grönska: olika arter av fröbärande örter och olika ar*ter av träd med frö i sin frukt. Och Gud såg att det var gott. Det blev kväll och det blev morgon. Det var den tredje dagen.
Gud sa*de: ”På himlavalvet skall ljus bli till, och de skall skilja dagen från natten och utmärka högtider, dagar och år. De skall vara ljus på himlavalvet och lysa över jorden.” Och det blev så. Gud gjorde de två stora ljusen, det större ljuset till att härska över da*gen och det mindre till att härska över natten, och han gjorde stjärnorna. Han satte ljusen på himlavalvet att lysa över jorden, att härska över dag och natt och att skilja ljus från mörker. Och Gud såg att det var gott. Det blev kväll och det blev morgon. Det var den fjärde dagen.
Det här är skapelsen enligt bibeln vilket gör mycket svårt för människor att tro på.
Jag har en fråga hur kommer det sig att fruktträd, örter mm ska leva utan sol när solen kom efter att jorden har grönskat?
Vad händer om solen skulle slockna nu tror nu att fruktträden överlever?
jag har en annan fråga, hur kan kvinnor vara skitiga i koranen, det är svårt att tro på.
hur kan man omskära pojkar och sen anse att det är korkat, och sen ta tillbaka det som muhammed gjorde, vad han sexfixerad ?
varför gifte sig muhammed med så många kvinnor, behövde han så mycket sex ?
det är rätt mycket svårt att tro på hela koranen om man läser den.