Citat:
Ursprungligen postat av
Ontogenes
Jag har en ny Acer Aspire 3 där det följt med en del bloatware, och jag undrar om det är säkert att avinstallera följande mjukvara från Acer:
Acer Configuration Manager
Acer Jumpstart
Care Center Service
DriverSetupUtility
Quick Access Service
User Experience Improvement Program Service
Jag är inte säker på vad dessa program gör, men jag vill gärna avinstallera dem om de inte är nödvändiga på något sätt.
DriverSetupUtility kan ju vara bra att ha.. så du alltid har uppdaterade drivrutiner...
Så om du avinstallerar den gör du dig en björntjänst..
User Experience Improvement Program Service är ju en tjänst som skickar ev. fel i acers programvaror till acer.. vilket i sin tur hjälper dig få mer felfria appar (som t.ex. fel i DriverSetupUtility)
Så om du avinstallerar den KAN du göra dig en björntjänst..
Och NEJ! Du behöver ingen extra programvara för att ta bort dessa .. de avinstallerar du precis som vanligt.. (Avinstallationsprogram brukar i många fall snoka på just DIG och DINA PROGRAM vilket inte är bra, så undvik dessa totalt, speciellt i ditt fall när windows avinstallation fungerar fläckfritt)