Citat:
Ursprungligen postat av
Esolcsid
Japp, att sätta ord på det här brukar vara problematiskt.
Ville bara poängtera det här, för det verkar inte vara ovanligt med folk som bara har skaffat sig en ny ego-identitet som ”medvetande” och ”upplyst”. För att de har en viss teoretisk förståelse av att jaget är illusoriskt.
Det är lite kul när man tänker på det, detta är anledningen till att det finns så många olika grenar inom buddhism och hinduism, själva handlingen att försöka sätta ord på enbart en upplevelse skapar en sorts illusion, allt handlar bara om vem som är i princip bäst på att förklara en upplevelse med ord och meningar.
tillägg: med andra ord, vill man skapa förståelse för upplevelsen, närvaron eller medvetenheten så ska man inte associera eller försöka förklara den med något ord överhuvudtaget, gör man det så rör man sig åt fel håll.