Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
Vad säger ni om den här dolkstöten i ryggen av Tino?
"– Deras (SD:s) budget är spekulativt överdriven. De har varit giriga och blåst upp den, säger Tino Sanandaji, nationalekonom och författare."
Men har är väl också halvkurd och nyliberal, dock normalt vettigare än de flesta av stollarna.
unvis.it/http://www.expressen.se/nyheter/val2014/experterna-synar-akessons-svar/
För övrigt bara uppenbara idiotier som uttrycks i artikeln.
Samurajen Sanandaji har inte huggit isär sd:s budgett. Det han kritiserar är att man utgår ifrån att invandrare utnyttjar välfärden långt mer än svenskar. Det finns för lite data för att dra sådana säkra slutsatser. Däremot pekar den statistik som finns i den riktning som sd framhåller, vilket
Sanandaji också medger.
Citat:
Invandring är en enorm kostnadspost även om man antar en välfärdsanvändning på 1.0, det vill säga att invandrare unyttjar offentlig service i lika stor uträckning som inföda. Invandrare har i genomsnitt avsevärt lägre sysselsättning och snittlön. Därför betalar gruppen i genomsnitt in mindre i skatt och får ut mer i bidrag. Detta gör invandring till en nettokostnad även utan något överutnyttjande av välfärdstjänster.
En annan kritik från Sanandaji är att kraftig minskning av invandring inte ger så snabb skjuts framåt i ekonomin som sd tror. Men att det kostar är bevisligen sant och fri invandring är inte förenligt med en fungerande välfärd, inte ens den privata äganderätten, något som Sanandaji skrivit mycket om på sin blogg.