[quote=goran744|49784807]
Citat:
Vet du vad skriftlärd betyder?
Fler än 99% i landet vet vad skriftlärd betyder, men din fråga är menar du, retorisk?
Citat:
Och vet du vad motsatsen är?
Ja i avsrtvita världen är vitt motsats till svart, OCH?? vad ville du med intelligenta frågestunden?
För att du är motsatt skriftlärd eller vad försöker du budskapa om, att du har svårare tålighrt för ord och siffror och behöver jämka loss lite?
Du säger inte om du är dyslektiker och inte heller vilken sorts dyslexi du har.
I diagnosernas värld, eller du kallar det bara fär att du har extrakompensatorisk talang i att spå framtid eller?
Ge dig, man vet att blinda har väldigt känsliga trampdynor, men med det sagt kan man inte påstå att du kan ha en hund att tolka religion och fanatisk religionstillämpad whatever it is.
Nej, ta nu en ordbok så du slipper gå ner i källaren att hämta upp de patetiska valserna.
Det finns idag både moskéer och kyrkor och synagogor och ashrams och hela jävelskapet.
Vad ville du säga?
Citat:
Och har tagit till mig orden istället för att ge ord till mina medmänniskor i döda texter.
Är det att höra Gud för dig, ja då gör jag det.
Gud EXISTERAR INTE, där kunskaper RÅDER.
Flashback är inte "gudsarena" , vill bara påminna - inget mer än påminna, remember?
Flashback är ett FORUM, forum och andligt rum är INTE detsamma. Dvs man DISKETERAR, man DEBATTERAR och man REFLEKTERAR bl.a TEODICÉ, detta görs av alla som har anspråk på en IQ överstigande 0,0.
Vilket innefattar barn, i att gudsnormen, inte kan.... gälla där barn böhover ORIENTERA sig adekvat. Gud är i sådana sammanhang djupt inadekvat. Gud kan däremot vara en t.ex familjeangelägenhet, en socialiserings-sammanknytande promemoria. Men när valsandet är över, knäpper några med fingrarna och du bär komma tbx till liv/realism. What´s for real and whats for damage and , eller.... andra grepp att ta sig an dem med inte uniform inlärningsförmåga. Det ser väldigt olika ut. Men det är en nyhet kanske för dig?
I Sverige är det inte. Men vill man förnedra allt som inte förstås på tio minuter, så kan det bli att du får svamla gud tills du dör. Det är iaf oanständigt att ersätta kunskaper med gud !!!
Citat:
Jag hör texten och sätter in den i livet här och nu.
Du leker böeneledare goran, det är vad du gör, och så försöker du toppa med lite moralism.
Istället för att inse, hur metaforiskt utopisk gud är för varje barn som ska behöva få gud istället för ABC 123.
Kanske tredjevärlden-psykologi du frsker förklara med "mer spiritism åt folket" ? och barn är folk, som bett om gud?
Nej den diskussionen har varit uppe, där man ser barn som dumma-ihuvudet. (om inga andra, så JV, vet hur man trycker ner barn) (utefter hur tråden gick i JV-tråden) (där nog ortodoxa fostrare inte står långt efter, i försöken att förtrycka barn)
Citat:
Ja Bibeln bör och skall läsas med hjärtat eftersom att Gud är KÄRLEKEN.
För dig goran. Håll isäar första person med omvärlden. DU älskar begreppet, många många andra har urskiljningsförmåga. Du skulle kanske ha "godast" av att hålla dig på spärrade forum, där lagen säger att man-måste-älska-gud.
Jag uppfattar inte flashback som sådant forum, det råkar stå som kategori "vetenskap" , inte vad-känner-ditt-hjärta för idag.. päronglass eller potatismos..
Du ska ge fan i vad jag känner vid diskussion om teodicé eller mer vagt : gud.
Kan du respektera det, så förstår jag dig som innehavare av en hjärna, inte bara att ditt blod rusar i dina ådror, för blod rusar ju aldrig i ådror in till hjärtat
Du talar aom hängivenhet, gud är ingen allmän parameter : det är steg 1 i utvecklingen i medvetandet om att det finns mer än en person i en värld. Om du känner för pronglass idag, betyder det inte att päronlass är vad alla per se måste ha och det som en lag, finns allergiker mot både päron och glass och allergiker mot gud, av olika orsaker kan gud vara förbundet med aversion.
Därför så bra att det står vetenskap, istället för bibel, som kategori i detta forum. Bra va?
Nej?
Ja det finns olika småskolor också.. bra för dig ju, att du ev kan serveras myhammedkunskap, på begäran.. om du slitit ihop så du kan betala vad en myhammedvers egentligen kostar, märkt att myhammed betingar ett inte särskilt blygsamt pris isag, trots att gudsprofeten var en handelsman som gillade vad han gillade. Fick många med sig i gillandet. För vi talar inte 100-tals-språk, jag talar iaf 2000-tals språket.
Men du kanske trivs i haditernas tolktolktolktolk-tolktolktolkarvärld.?
Citat:
Texter bör läsas med kärlek.
Och läsas iförd luftig klänning också väl?
Citat:
Då hör man GUD med hjärtat och då i samklang med hjärnan.
Samklang? Låter mest syntetiskt, men i kindergarten får barnen sin lekledare som sitter med en minitriangel där lekeledaren låter en klang ljuda och vips, har alla barnen förstått? att det är dags att äta mellis.
Gud eller bibelkunskap, kan vara visionärt hållet, man vill h avisionärerr som förstår när man springer och när man sitter och när man lägger bibeln eller koranen, HELT åy idan, så voluminöst påkrävande råkar nu den värld vara där hjärtat definitivt behöver gå i rytmer att inte avvika, för att lulla med koranen mitt i hela den hänggivna flow du talar om, hängivenhet har inte mycket med gud att göra, jag vill bara upplysa dig om att barn som vuxit ifrån lullelullet, sällan återgår till att ha gud som mer än sömnmedel, kanske bättre placebo än propavan eller nåt. Då propavan skapar mardrömmar.