Citat:
Ursprungligen postat av
Genelkurmay
Beror väl på vilken högskola eller vad för utbildning man läser.
Men där jag pluggade var det 70 procent kvinnor och 30 procent män i hela högskolan. Skulle tro att det är så den fördelningen överlag ser ut idag. Det var även väldigt många unga tjejer som var singlar. Så det var inga problem att hugga på skolans fester.
Problemet är när man närmar sig 30 och jobbar på arbetsplatser där snittåldern är rätt hög. Då är det i stort sett omöjligt att hitta någon då de flesta är i förhållanden redan. Förutom om man vill ragga på småtjejerna som jobbar på kundtjänst eller liknande. Men då är risken överhängande för att bli metooad. Så, är man kille och singel vid 30 så befinner man sig i en rävsax. Du har knappt något socialt liv utanför jobbet, och på jobbet är de flesta upptagna.
Sant. Det blir otroligt svårt.
Grejen på nätdejtingsidor är att det är en enorm konkurrens bland männen, mycket på grund av invandringen. Testa att göra en kvinnlig profil och en manlig profil på Tinder med samma utseende och status. I Mannen flöde kommer merparten av kvinnorna vara svenskar, typiska blondiner. I kvinnans flöde kommer en avsevärt mycket större del vara invandrare.
Invandrade killar och andra generationens invandrare har betydligt större spelrum och friheter. Kvinnorna och tjejerna är kontrollerade och måste bevara sin heder. Dessutom är en väldigt stor del av alla unga vuxna som invandrat till Sverige män.
Jag tror det är avsevärt mycket enklare att hitta en kvinna via nätdejting i länder med lång invandring jämfört med Sverige, Tyskland, England, Belgien, Frankrike.