Citat:
Ursprungligen postat av
3dl
En vattendelare detta, uppskattas det verkligen när damen driver på mot en träff?
Har nämligen upplevt det rakt motsatta, det börjar redan vid första meddelandet - om man hinner före snubben verkar han komma av sig och kommer aldrig riktigt in i matchen igen. Responsen blir mer sporadisk och enstavig, snark. Lite surt att tappa en matchning man var intresserad av på det viset.
Så man tweakar taktiken till nonchalant passivitet och inväntar attackkommandot "Tja! Läget?". Könsmaktordningen återskapad och det blir schysst flow i konvon, so far so good. Men tids nog kommer man till punkten då det är dags att göra nåt av det hela, och här verkar man behöva fösa på med silkeshandskarna för att få man ur huse. Det ska ghostas och segas i absurdum, det är ursäkter med upprabbling av hela veckoschemat/förhinder/trasig bil/ont i halsen/mycket att göra, eller en grand finale i form av avmatchning. Kort sagt, initiativ som inte är inlindade i trehundra lager koketterande och förmedlas via telepati är nog fan inte så uppskattat ändå..
Vattendelare, alla är olika, det är individuellt osv osv men...
Jag personligen uppskattar det verkligen (skulle inte vilja att det är så alltid såklart men mer variation) och det av diverse anledningar:
- Det är så ovanligt att man blir "stunned", och blir genast intresserad för det bryter mot det vanliga mönstret (givetvis är desperate/psycho radarn igång och sniffar innan, och bör passera förbi denna obemärkt)
- Jag tycker bekräftelsen/kvittot agerar som förstärkare, dvs är jag redan intresserad p.g.a. ett vackert utseende te.x så gör denna grej att allt förstärks (och det är positivt)
- Jag drivs mycket av motpartens beteende/entusiasm oavsett om det är sexuellt, relation, kompis, kollegor osv, är de glada, blir jag glad, är de kåta blir jag kåt. Möter jag en klient som är helt omotiverad och ser ut som sju svåra år kommer jag ha svårt att motivera denna till något.