Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Tänk på att "störning" behöver inte vara spela på stereon och sådant. Störning kan också vara att vara uppe på nätterna och ränna och tex laga mat, duscha, spola på toaletten, spola vatten i handfatet för att tvätta händerna m.m.
Utter bullshit! Man har full rätt att spola i toalletten, tvätta händer och duscha den tid på dygnet man har behov av detta. Det är inget en hyresvärd eller BRF kan lägga sig i. Man ska inte göra sådant på natten "i onödan", men om t.ex arbetstider gör att detta är nödvändigt så är det inga konstigheter alls.
Citat:
Ursprungligen postat av
sebnie
Någon "prick i registret" får du inte, men föreningen kan givetvis meddela andra bostadsrättföreningar och hyresvärdar, och även "skvallra" i centrala forum för bostradsrättsföreningar, hyresvärdar och sådant om hur du är som boende.
Styrelsen i en BRF har tystnadsplikt gentemot medlemmarna i föreningen, så att föra vidare sådan information är inte ok. Detta kan både vara brott mot tystnadsplikten och förtal.
Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Omedelbar avflyttning är inte uppsägning, det är vräkning. Uppsägning innebär att du har 1-3 månader (uppsägningstiden för medlemsskapet) på dig att flytta.
Nej, der är det inte. Varken en BRF eller en advokat kan vräka någon. Vräkningar handhas av kronofogdemyndigheten.
Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Omedelbar avflyttning betyder att du måste flytta på dagen. Kan du inte så säljs lägenheten på exekutiv auktion (tvångsförsäljning) och värdet minus en del avgifter tillfaller dig.
Din egendom ställs då under förvaring som du får bekosta, som sedan du får hämta ut dina saker.
Är du vräkt så är oftast kronofogden redan kontaktad.
För att bostadsrätten skall kunna säljas på exekutiv auktion måste den boende redan vara antingen frivilligt avflyttad eller vräkt (av kronofogden) och ett domstolsbeslut om tvångsförsäljning finnas.
Citat:
Ursprungligen postat av
sebnie
Man behöver givetvis inte säga vad man jobbar med. Bara att man jobbar jour, jobbar natt eller liknande.
Detta så hyrevärden/bostadsrättföreningen kan anpassa ditt boende till ditt förhållande, eller avvisa medlemskap/uthyrning om det är så att anpassning ej kan ske.
Man är inte skyldig att informera jack shit vad gäller ens arbetstider och ingen värd eller BRF har rätt att vägra hyra ut eller medlemsskap baserat på detta.
Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Och som sagt, nattlig personal behöver inte bo i hus. De kan bo i lägenhet, men hyresvärden/BRF måste ju vara informerad. Då vet hyresvärden/BRF att det bor en brandman på andra våningen och att det kan hända att det sker lite smällar och spring i trappen kl 03:00 om det blir utryckning.
Med andra ord, du avtalar med hyresvärd och BRF att vissa störningar kommer ske, och sedan får hyresvärd/BRF ta ställning till om dessa störningar kan accepteras, och i så fall har hyresvärd/BRF godkänt dessa och kan inte komma och klaga sedan.
Bullshit! Visa lagrum för detta (vilket du inte kan).
Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Man kan lika gärna avtala "varje fredag kommer vi spela stereo på 110db mellan 02:00 till 03:00", godkänner hyresvärden det så har han inget att säga sedan.
Ofc ingen hyresvärd/BRF som skulle godkänna det, men du förstår poängen.
Allt måste kommas överens om innan.
Stor skillnad. Lyssna på musik tillhör inte nödvändigheterna för ett normalt leverne, vilket toalettbesök och dusch däremot gör.
Citat:
Ursprungligen postat av sebnie
Så jobbar du natt som sjukhuspersonal, brandman, jour, nattpersonal, posten, polis etc så säg bara till hyresvärden att du jobbar jour eller jobbar natt så kommer ni komma överens om en lösning.
Det kan man ju göra om någon frågar och man känner för att upplysa om detta, men det är definitivt inte någon plikt man har.
Var får du alla dumheter du skriver ifrån egentligen?