Resultat: Stängd på grund av missbruk
0%
röster
2015-05-29, 00:16
  #8737
Medlem
Hizirs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Tyvärr så hotas shia av sunni utbredning på det viset.
Shia är tvungna och bete sig såhär.
Vad, hur ska dom göra annars?

Nej jag kan inte säga om Iran kommer ha ledande rollen i Bagdad efter detta men det borde ligga till så.

Är det inte en dragkamp mellan USA och Iran när man kommer till frågan om vem som ska ha inflytande? USA kanske skiter helt i det (icke troligt) det kan vara Turkiet och arabländerna som drar i ena änden av trossen?

Shia är inte en minoritet i Irak iallafall.

Det borde var jämt mellan fördelningen eller hur?

Iran har MÖ största ekonomi, glöm inte det.

Men ändå ser det ut som det gör i landet, vad gör dom med pengarna?

Hade Iran vågat så hade dom gått in i Irak.

Gått in och gjort vad, rädda för vilka?

Sunni ledarna är mer aggressiva mot shia än vad shia är mot sunni, jag själv är sunni.

Jag är också sunni, är du aggresiv mot shia? Jag är inte det, det finns några oönskade bland oss som förstör för oss andra sunniter tyvärr.

Efter osmanska rikets fall så har det bara gått i en negativ utveckling i den "islamska delen" i MÖ.

Osmanska riket behövs bäst som nu, hoppas den kan återupplivas, alla hade det bäst under Osmanska rikets tid.

Kurderna vill bara ha sitt och har inget emot varken Iran, övriga Irak, Syrien, Turkiet.
Dom vill inte se dessa utplånade från kartan trots bakgrunden och historian som finns.

Men vad är det kurderna vill ha då?

Ett officiellt uttalande kom förra året fån KRG och löd ungefär:
Vi har inga fiender, vi välkomnar alla att samarbeta med oss mm..

Det säger ju alla, är det någon som gjort något annat korkat uttal?

Dom vill få sitt folks bästa, det kan ingen annan se till förutom dom själva.


Tex
Sedan Kurdistan i Irak blev autonom 2000 har Kurdistan i Irak satsat på infrastruktur, kultur och skolor mm..

Kurdistan har fått ner antalet oskolade individer från 36% till 15% i år 2014 sedan dom blev autonoma och mindre hemmad av sin förtryckar stat till Irak.

Education Ministry has released statistics showing that the amount of people that don’t have access to education has fallen from 36% in 2000 to 15% today.

Between 2000 and 2014, almost 390,000 people didn’t have a formal education; the ministry aims to reduce that 15%of the Kurdish population to 10%.

Detta skedde tack vare att man fick egen makt och detta vill dom fortsätta med.

Just nu är det inga som förhindrar kurder att fortsätta på samma spår?
Citera
2015-05-29, 01:42
  #8738
Medlem
SmokeOns avatar
Nya bombdåd i Bagdad inatt.

Citat:
Car bombs at two hotels in Baghdad, the Iraqi capital, have killed at least 10 people, with dozens more wounded.

http://www.aljazeera.com/news/2015/05/deaths-blasts-baghdad-hotels-iraq-150528220310815.html
Citera
2015-05-29, 10:34
  #8739
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hizir
Just nu är det inga som förhindrar kurder att fortsätta på samma spår?

Eh... jo.
Käppar i hjulet och komplikationer.
Du får inte glömma att Bagdad har sista ordet ibland.
Sen får inte den irakiska konstitutionen glömmas heller.

För mycket tyglar/avtal/beroenden vilket är en löjlig lösning som inte fungerar som vi nu ser med oenigheter och brutna avtal.

Fortfarande har Bagdad blåst Kurderna och brutit konstitutionen, Kirkuk tex.

Det skulle ha skett en demokratisk folkomröstning i Kirkuk, senast 2007 är det skrivet i boken.
Och i konstitutionen är det bara 2 styrkor i Irak som är erkända och dom är irakiska armén och Peshmerga.

Peshmerga ska sköta säkerheten i KRG och irakiska armén resten.

Även där bryter Bagdad genom att beväpna shia miliser och använder sig av dom, inte för att Kurderna har klagat men Bagdad bryter gång på gång.

Tröttsamt.

Edit:

Hur vet inte du dessa saker?
Vad har du för tillhörighet, är du europé? Sunni/shia?
__________________
Senast redigerad av tigersaid86 2015-05-29 kl. 10:52.
Citera
2015-05-29, 11:39
  #8740
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Om Bagdad faller så står IS i Basra inom ett par veckor. Vissa shiiter vill säkert slåss, men faller regimen så faller den, och då upphör det organiserade motståndet.

Ett militärt sammanbrott kan gå mycket fort. Efter det att Buôn Ma Thuột i det centrala höglandet 50 mil norr om Saigon föll den 18 mars 1975 rasade hela det sydvietnamesiska försvaret samman som ett korthus. Den 30 april föll Saigon.

Ramadi, som just erövrades av IS, ligger bara 10 mil från Bagdad.
Den stora skillnaden är dock, att USA saknade geografisk närhet till Sydvietnam, bland annat. Ryssland och Irans intresse hotas direkt av att Bagdad faller, vilket Ryssland har övat nyligen.
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Kryuchkov
Försvarsministern har varit på övning idag, för att övervaka övningen med kryssningsmissiler emot mål i "Mellanöstern-liknande"-miljöer i södra Ryssland, i övningen ingår även luftlandsättning emot terrormål, vilket ses väldigt tydligt som ett mönster för bekämpning av terrorgrupper ála ISIS, i miljöer utan att beväpna användning av utländska resurser (läs: baser). På måndagen kommer övningens resultat att presenteras, för presidenten, innan det förs vidare till media. Övningen kommer dock inte avslutas, då ett annat fas kommer att påbörjas på Tisdag, med marktrupper, som har som huvudscenario landstigning i främmande miljöer, det hela pekar faktiskt på Syrien, rent miljömässigt, även om det är näst-intill uteslutet av Ryssland agerar på det viset, dvs. landstigning i Syrien för att bekämpa terrorgrupper, tillsammans med regeringstrupperna.

Idag meddelade även Försvarsministeriet, att produktionen av Tu160 bombflygplan kommer att återupptas, för att ersätta ryskt bombflygplan tillsammans med Pak DA. Det har man dock talat om redan 2009, dock verkade det inte vara särskilt viktigt då, för Medvedev som valde att överföra större delen av flygvapnets resurser till flottan, för att öka produktionshastigheten av ubåtar, vilket orsakade en hel del för Försvarsministeriet. Sådana mönster ser vi även nu, när Försvarsministeriet kräver mer.

Igår inleddes ytterligare en övning i Sibirien, vilket MiG31, Su34 och Su35 deltog i. Huvudsakligt mål med övningen var bekämpning av rörligt luftvärnssystem, i bergmiljö, samt bekämpning av fientligt trupp, som man misslyckas med att hindra att luftlandsätta enligt övningens scenario.
Ryssland har redan övat på att luftlandsätta och sjösätta sina trupper emot terrorgrupper, denna veckan, och Iran har är inte långt borta.
Citera
2015-05-29, 12:01
  #8741
Medlem
wwrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Kryuchkov
Den stora skillnaden är dock, att USA saknade geografisk närhet till Sydvietnam, bland annat. Ryssland och Irans intresse hotas direkt av att Bagdad faller, vilket Ryssland har övat nyligen.

Ryssland har redan övat på att luftlandsätta och sjösätta sina trupper emot terrorgrupper, denna veckan, och Iran har är inte långt borta.

Är det någon skillnad i taktiken mot "terrorgrupper" resp. mot andra miliser och dylikt?
Citera
2015-05-29, 12:06
  #8742
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Är det någon skillnad i taktiken mot "terrorgrupper" resp. mot andra miliser och dylikt?
Ungefär samma sak, dock använder man mer psykologiskt krigsförening och brukar vara brutal mot terrorgrupper, då dessa grupper brukar vara brutala med, och är kända för sovande celler, dvs. att svära trohet till den som kontrollerar området, för att sedan göra uppror inifrån. Det är bland annat därför Irakiska armén förlorar områden, i Mosul och senast i Ramadi, medan Hasd Shabi (Ungefär som svenskt Hemvärn) lyckas kontrollera områden bättre, då man straffar även de som ger upp, till fördel för styrkorna, om de tidigare varit med i ISIS, i rädslan för att de är sovande celler, vilket jag tycker är positivt.
Citera
2015-05-29, 14:58
  #8743
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Ett officiellt uttalande kom förra året fån KRG och löd ungefär:
Vi har inga fiender, vi välkomnar alla att samarbeta med oss mm..
Har en kusin i Iran som sa något coolt relaterat till detta:
Iranier, turkar och araber är inte våra fiender, vi är deras fiender.

Tycker det stämmer rätt så bra.
Citera
2015-05-29, 15:59
  #8744
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Un-named
Har en kusin i Iran som sa något coolt relaterat till detta:
Iranier, turkar och araber är inte våra fiender, vi är deras fiender.

Tycker det stämmer rätt så bra.

Mitt i prick.
Exakt så är det i ärlighetens namn.
Citera
2015-05-29, 16:28
  #8745
Medlem
Maimoudis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Un-named
Har en kusin i Iran som sa något coolt relaterat till detta:
Iranier, turkar och araber är inte våra fiender, vi är deras fiender.

Tycker det stämmer rätt så bra.

Ingen ser kurder som fiender (nåja, kanske extremturken). Bara för att vissa inte stödjer en delning av sitt lands territorium så innebär det inte att en hel folkgrupp klassas som fiender.

Det är tråkigt att man ska behöva nämna det här ännu en gång. kurder och araber har levt i samexistens i hundratals år och har djupt integrerats tillsammans. Det är inte förvånande att man möter en person med både en kurdisk far och en arabisk mor. Det har aldrig funnits ett hat gentemot varandra.

Att det uppstår meningsskiljigheter om en region ska uppdelas är bara naturligt (från båda sidor) men man behöver inte ta det till den extrema gränsen och börja påstå att vissa ses som fiender.
__________________
Senast redigerad av Maimoudi 2015-05-29 kl. 16:37.
Citera
2015-05-29, 16:31
  #8746
Medlem
wwrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Mitt i prick.
Exakt så är det i ärlighetens namn.

Ok. Kurderna verkar hålla sig på sitt område. Absolut bra!

Men jag kan inte det här så jag frågar:

Uppfattas inte kurderna som ett hot/fiender eftersom de vill ha ett eget område? I Sverige tycker vi nog det är självklart att folket i ett område själva skall bestämma om oberoende. Men i många delar av världen ser man det (tyvärr) annorlunda. (Kina skulle t.ex inte uppskatta folkomröstningar i Tibet eller Taiwan.)
Citera
2015-05-29, 18:17
  #8747
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Ok. Kurderna verkar hålla sig på sitt område. Absolut bra!

Men jag kan inte det här så jag frågar:

Uppfattas inte kurderna som ett hot/fiender eftersom de vill ha ett eget område? I Sverige tycker vi nog det är självklart att folket i ett område själva skall bestämma om oberoende. Men i många delar av världen ser man det (tyvärr) annorlunda. (Kina skulle t.ex inte uppskatta folkomröstningar i Tibet eller Taiwan.)

Regimen/staten där kurder lever under vill inte förlora varken makt och mark till någon, vilket hänger ihop och som får folket med sig då några grupper inom riket är gynnade av denna regim och stat.

Klart att kurder utgör ett hot, men inte mot folket.

Kurder har inte någonstans som mål att utföra folkmord eller kulturförgörelse av någon annan etnisk grupp, bara hos makteliten i förtryckar staten som är hotade.
Ekonomin blir svagare blabla osv mm...

Basic stuff och logiska saker.

Till och med den Kurdiska staden Kirkuk är Kurder beredda att släppa efter en folkomröstning, folket i staden ska bestämma tycker kurderna.

Du är väldigt nyfiken på Kurder du.
__________________
Senast redigerad av tigersaid86 2015-05-29 kl. 18:25.
Citera
2015-05-29, 21:39
  #8748
Medlem
tigersaid86s avatar
Det handlar om Sveriges rödgrönrosas strategi med IS-terrorister är felaktig.

Citat:
"Överlämna alla återvändande jihadister till Peshmerga”

http://nyheteridag.se/overlamna-alla-atervandande-jihadister-till-peshmerga/

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in