Citat:
Ursprungligen postat av
dopeman
Även om "fighten" mellan turken och kurden i tråden är högst roande så ja tillbaka till ämnet.
Utifrån Abadis uttalanden och agerande i konflikten så verkar hans genuina mål vara att befria Irak från Daesh till att börja med, det är därför han försöker spela ut Irans roll å ena sidan när han besöker amerikanarna och på hemmaplan hylla Irans stöd i kriget mot Daesh.
När det gäller Tikrit så drog sig shiamilisen tillbaka när Abadi gav klartecken för USA att bomba, enligt shiiterna, medan amerikanarna hävdar det du skriver. Irakierna, däribland kurderna, behöver nog all stöd de kan få. Trots att jag själv inte är irakier så tror jag att det bästa för Irak vore att inte ge för mycket makt-utrymme till varken Iran eller USA, men att ha med båda två. Från Irans sida vill man undvika sekteristiskt våld och splittring i landet, hade man velat försvaga en part hade man inte stött Peshmerga, dessutom var Qassem Soleimani även i de kurdiska delarna.
Det är helt sjukt att det ens skall vara någon diskussion mellan vem av USA och Iran som skall hjälpa till. Det är riktiga människors liv som står på spel, givetvis skall BÅDE Iran och USA stödja Irak, allt annat vore väldigt infantilt och löjligt.
Shiamiliserna är dom enda som kan göra slut på daesh i Irak. Kurderna tänker bara på sig själva, sunniterna är opålitliga och fega i Irak, antingen är de Saddam anhängare eller ISIS anhängare eller helt enkelt för fega för att höja rösten och visa att man står bakom shiamiliserna.
Rekommenderar er och läsa spiegels långa artikel baserat på dokument man hittat hos den forne Saddam generalen Haji Bakr. Där står det hur ISIS startade sin stat och hur det var möjligt. De anställer spioner som infiltrerar samhällen och använder kidnappning och mord mot alla individer som kan motsätta sig ISIS styre, när alla viktiga fiender är eliminerade så intar man staden helt utan ett stortskaligt krig. ISIS framgångar har varit i städer med medelmåttigt motstånd, dom har aldrig lyckats inta någon stad där dom fått riktigt motstånd.
Det är bara för alla utomstående som försöker smutskasta shiamiliserna att acceptera följande:
Shiamiliserna kommer att spela den största rollen i att ta tillbaka irakisk mark från ISIS.
Shiamiliserna är de mest motiverade och lojala krigarna Irak har tillgång till, detta är män som oftast kommer från södra Irak (väldigt säkert och oljerikt område), hade dessa individer tänkt som kurderna i norr så hade dom aldrig åkt och offrat sina liv för att rädda sunniter i sunnistäder, från samma människor sunni folket själv bjöd in.
ISIS frukar shiamiliserna av den enkla anledningen att dom vet att shiamiliserna har precis samma motivation som ISIS jihadisterna har. när GA Sistani's fatwa utfärdades var det början på slutet för ISIS, hans ord är lag och de individer som gick med i shiamiliser gör det med ära och glädje, de gör det för att de vill inte för att de måste. Vet ni hur många shiiter det är i Irak som VILL strida men inte får? Det är 10 000 tals yngre och äldre män som är villiga att strida men som inte får då det inte behövs för tillfället.
För övrigt är det trevliga nyheter att Izzet Al Douri blev dödad av shiamiliserna, han spelade stor roll i Mosul's fall, hans goda kontakter med sunnistammarna och generalerna i området gjorde det möjligt att övertala dessa individer att vända sig mot Bagdad, vilket dom även gjorde.
-------------
En sista sak, sunnistammar lojalitet är inget man skall ta på allvar, dessa individer byter sida beroende på vem som vinner, när skräcken att Mosul skall falla blir verklighet i kalifatet så kommer dessa sunnistammar att en efter en byta sida och börja motsätta sig ISIS.