Citat:
Ursprungligen postat av
Darkwand
Det är ju det här man väntat på sedan USA drog sig ut.
Regimen kommer aldrig klara sig själv utan är helt beroende av USA's stöd.
I Syrien är det ju en mer lokalvuxen diktatur med starka grupper som föredrar Assad framför Islamisterna.
Dessutom är säkerhetsapparaten mycket bättre.
ISIS har säkert fått stöd av USA också för att strida i Syrien men dom blir nog sura nu när dom slåss i Irak istället.
Det roligaste är ju hur amerikas reaktioner är beroende på vilken sida av gränsen striderna sker

Spelar ingen roll om man har USA:s stöd eller ej, hela grejen kraschar när man har antiregimsmän i höga poster. Sen så har man ju också "lokalbefolkning" som skyddar städerna. Har du en sunnimuslim, anti-invasion & dessutom en f.d. Saddam anhängare/baathist så kommer han självklart att lägga ner vapen och/eller joina ISIS när de väl anfaller.
Mosul, Tikrit och al-Anbar -- där ISIS i princip har tagit över var alla emot USA:s invasion. De ogillar regeringen för att de inte är sunnimuslimer. Sen så har man ju självklart folk som saltar på & försöker skapa en sekterisk konflikt mellan shia- och sunnimuslimerna. "Den shiastyrda regeringen offrar våra söner, de spiller våra söners blod" etc.
Om något så bevisar USA:s reaktion på att allt dem gör är enbart för att gynna dem. Ifall någon tror att USA gör världen bättre.. ISIS handlingar fördöms självklart i Irak. Men när det kommer till Syrien så är det helt förståeligt!