Citat:
Ursprungligen postat av
Hegernataren
De måste väl säga mer än så eller tar allting väldigt lång tid att säga på arabiska?
Är attityden mellan dem vänskaplig för övrigt, rätt svårt att höra tonfall då arabiska alltid låter väldigt argsint för en västerlänning.
Rör det sig om en parlamentering?
Hehe.. Det sägs mycket.
Han som möter upp honom pratar kurdiska och översätter allt ISIS säger till kurdiska till kameran, kamera mannen hojtar ut en fråga till ISIS på arabiska om han talar kurdiska.
Det verkar ha varit uppgjort att träffas inför kamera då han som talar kurdiska pekar mot kameran och säger något om att dom filmar.
Men för övrigt är det svårt att tyda, kurder talar med en soransk dialekt och araben talar irakisk arabiska.
Lägga till att dom säger:
Arab isis säger att han bodde i Kurdistans nuvarande huvudstad erbil/hewler sedan tog han vapen för bekämpa maliki.
De säger att de är vänner och de ska sitta och dricka te med varandra, de får inte skada varandra och så vidare för dom har inga bekymmer med Peshmerge som sagt då dom vill åt Maliki.
Det här är nog inspelat en tid sedan som sagt, då Maliki är avsatt.
Får ta det här med en nypa salt faktiskt, det skulle kunna vara teater det hela, filmas konstigt från början då han är nära dom och inget innan.
Undrar mer om hur det ser ut där nu med den nya inställningen om peshmerge har stormat dom eller tvärtom.
Får efterlysa någon som kan tyda bra. Ska kolla runt.