Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Nu ska man nog ta uppgifter från ISW med en nypa salt. Det är en nykonservativ tankemedja som bland annat förespråkat ökad amerikansk inblandning i kriget i Syrien.
Deras syrienexpert Elizabeth O'Bagy sparkades för övrigt på grund av att hon fuskat med sitt CV (hon hade inte den doktorsexamen hon påstod) och i efterhand kom det dessutom fram att hon samtidigt med jobbet på ISW också var betald lobbyist för de syriska rebellerna.
http://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_O%27Bagy
Detta sagt så gör ISW snygga kartor över både Syrien och Irak.
Jo visst är de en tankesmedja med en agenda, likt de flesta, men faktum kvarstår att tack vare deras hittills träffsäkra Irak-rapportering så visste jag att utvecklingen i landet var påväg utför och att ISIS var en jäkligt kompetent och välorganiserad grupp, varvid jag olikt de flesta inte blev det minsta överaskad när Mosul och Tikrit föll. Detta ger dem trovärdighet i mina ögon, och jag har ännu att hitta någon som gjort bättre djupgående analyser över ISIS och deras militära kampanjer.
Elizabeth O'Bagy var också en rejäl miss ja, men deras analytiker Jessica D. Lewis tycker jag är riktigt bra, och den enas inkompetens har ingen bäring på den andres kompetens i mina ögon. Sen så ska det självfallet nämnas att Jessica Lewis har en bakgrund inom den amerikanska militären, vilket säkerligen både är en fördel och nackdel beträffande hennes analyser. Men är man bara införstådd i detta så kan man ta rapporterna för vad de är, och plocka ut de relevanta guldkornen.
Här skriver de bl.a. ingående om ISIS förberedande operationer i Diyala provinsen, innan den av media uppmärksammade Mosul operationen:
http://www.understandingwar.org/report/islamic-state-iraq-returns-diyala
Vem som helst som läste deras rapporter några veckor innan Mosul övertagandet fattade att något stort var på gång.
ISW om utvecklingen under den 25 juni:
Citat:
Ursprungligen postat av ISW
ISIS is pursuing objectives closer to Baghdad, attacking Balad Airbase while maneuvering around the facility. This will impede the ability of IA Aviation to support isolated ISF contingents. ISIS most likely activated a contingent previously placed in the vicinity of Balad. If successful, ISIS could gain important military and aviation assets at the base. ISIS is consolidating gains in the north by attacking Shi’a Turkmen villages and seizing natural gas fields.