Citat:
Ursprungligen postat av
maloki
Har ett antal skulder på ett flertal inkassobolag men vill ge de jävlarna så lite av mina pengar som möjligt. Har funderat på hur jag kan bli av med mina inkassoskulder till minsta möjliga kostnad.
De alternativ jag tänkt fram är:
1. Invänta preskription
2. Försöka betala av skulderna till ett värde av 10% (ser det som mindre troligt)
3. Köpa upp skulderna
Att helt enkelt snällt betala av skulderna med ränta är inget alternativ som jag ens bryr mig om att ponera.
Funderar på hur jag kan kontakta inkassoföretagen och förhandla mig fram till att betala av skulderna till ett värde av 10-15% utan att avbryta preskription. Någon som har lyckats med något i denna still och vet hur man gör?
Det andra alternativet skulle vara att köpa upp skulderna på något sätt, t.ex. starta ett AB på en bekants namn och köpa upp dem genom det? Vad tror ni om detta?
Alternativ 1; Jag har jobbat på KFM och där gjorde folk preskriptionsinvändningar mest hela tiden, praxis ser ut som så att om kan de bevisa att de skickat minst tre brev till din folkbokföringsadress under respektive treårsperiod räknas det som ett preskriptionsavbrott då du presumeras kolla din post och det bedöms osannolikt att tre brev försvinner i postgången. Jag antar att man kan flytta utomlands eller se till att inte ha någon folkbokföringsadress men annars tror jag det blir svårt, inkassobolagen har bra koll på detta.
Alternativ 2; Detta är naturligtvis ett alternativ, 10-15% låter dock väldigt optimistiskt. Detta innebär att du avbryter preskriptionen eftersom att du då erkänner fordringen.
Alternativ 3; Svårt att tänka mig att detta skulle funka men jag vet inte, de har de väl ingen anledning att sälja fordringen till lägre pris än du hade kunnat förhandla dig till genom alternativ 2 ändå.