Nu har Guardian och Times båda idag skrivit att Chelsea förväntas göra klart med Felipe Luis, Tiago och Diego Costa (Costa efter VM dock).
Costa
Hazard - Oscar - Willian
Matic - Tiago
Luis - Terry - Cahill - Cesar
Cech
Det är utan tvekan en stark startelva, dock inte långsiktig. Tiago och Matic är mycket bättre än det man spelat med tidigare (förutom Matic - Luiz när Luiz hade en bra dag) och det kanske innebär att man hoppas ge MVG en chans att visa upp sig efter skadan.
Luis är utan tvekan en riktigt bra vänsterback, dock kan vi förvänta oss kanske fyra säsonger där han är i sin prime. Rodriguez hade gett kanske 11 år och är redan nu riktigt bra. Shaw ännu mer.
Costa är det inte mycket att säga om, det bästa realistiska alternativet som är kvar.
Rent taktiskt så är detta faktiskt riktigt bra. Luis och Cesar kombinerat kommer att erbjuda mer i offensiven samtidigt som båda är riktigt solida defensivt. Costa passar perfekt i kontringar. Tiago - Matic kommer att vara ett långsamt mittfält, men båda är väldigt starka defensivt och är underskattade när det gäller deras passningsspel.