Citat:
Ursprungligen postat av
Engelska
Eftersom all informationsspridning kan till innehåll och effekt tolkas som politisk är det mig helt överflödigt vad du vill kalla propaganda eller inte. Om vi nu ska vara så postmodernistiska som ni M&J:s prästerskap ofta är så ska SVT aldrig få visa dokumentärer om förintelsen för då är det propaganda för de som är revisionister och anser att förintelsen aldrig har ägt rum. Och SVT får heller inte använda ordet han/hon för att beskriva någons kön för då är det sexistisk propaganda enligt somliga. Denna relativism ni företräder där det inte existerar några gränsdragningar är helt meningslös att diskutera.
Att det inte går att få en helt bakteriefri yta att operera en patient på betyder inte att man lika gärna kan operera i kloaken.
Ja, men denna kvinna representerar F! och har gjort program om genus, klass etc etc.
Hon är feminist liksom, en pojkflicka, hon hatar moderaterna och vill tvinga bort filip & fredrik för att de har fel "åsikter" och har för lite kvinnor på programmet, heja demokrati?