Citat:
Ursprungligen postat av
Clifford
Sorry, det var slarvigt skrivet, det är möjligt att det går att kombinera kravmärkt med halalslakt. Men i nuläget så kommer all svensk kravmärkt kyckling från Bosarpkyckling, och de har inte halalslaktad kyckling.
Som jag fattat det så får man vid halalslakt elbedöva pippin, och det är OK. Men när det tex kommer till nötkreatur så fungerar inte Svensk djurskyddslag på samma sätt eftersom man i så fall skall avliva med slaktmask eller vad det nu heter vilket inte godkänns som halal.
Så det är skillnad på kycklingar och nöt vid halal slakt.
Sen kan det väl vara trevligt att kycklingarna fått det lite bättre i livet på en kravgård åxå. de sista sekunderna i livet tror jag inte spelar så jättestor roll jämfört med om hela livet varit en plåga eller i alla fall lite OK.
En fråga till alla som inte vill käka halal: varför? om det bara är nån gubbe som sitter och mumlar innan dom dör så spelar det väl ingen roll. Det finns nog andra problem med dansk/utländsk kyckling som är värre än att den är halal-slaktad (med elbedövning såklart) eller inte.