• 2
  • 3
2014-03-15, 21:00
  #25
Medlem
Kirk.Douglass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aleopa
Coop-butiker ligger oftast inne i stan, Wiilys alltid utanför eller i ytterområden. Hyrorna måste vara enorma, därav priserna. Och att de oftast har generösa öppettider, dvs. handelanställda på OB var dag, hela veckan.
De flesta butiker har öppet 8-22 oavsett läge så OB-ersättningar kommer ingen kedja undan.

OnT: Återbäringen har uppenbarligen inte gett den effekt med ökade kundtillströmningar som Coop hoppades på vid införandet för ett par år sen. Att systemet skulle behövas ändras var det tal om redan för något år sen. Så här i backspegeln var det ett dumt beslut att införa det från början.
__________________
Senast redigerad av Kirk.Douglas 2014-03-15 kl. 21:03.
Citera
2014-03-17, 01:21
  #26
Medlem
glyos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av waawaawaa
Någon som kan förklara för en lekman hur Coop kan riskera att konka när de har högre priser än tex Willys - borde väl innebära att de tjänar mer än Willys? Är det poängsystemet som drar ner dem så? Tycker alltid det är fullt med folk på Coop.
Synd, jag gillar Coop. Tycker de har allt, och är alltid mycket fräschare än andra kedjor.

KF har haft förluster flera år i rad på grund utav förluster från Akademibokhandeln, MedMera och Coop främst.

Akademibokhandeln har det gått trögt för i många år då Adlibris började äta upp deras marknad i och med att mer och mer handlar på nätet. För att stärka sig köpte då KF Bokus men dom har hittils inte kunnat göra några djupare angrepp mot Adlibris som fortsätter vara ledaren på bokförsäljning över nätet.

MedMera som bonus system har varit för generöst för deras egna bästa och kostar helt enkelt för mycket i längden.

Coop är en butikskedja som finns mycket ute i småbyggden och i dom flesta fall går dessa butik dåligt och kostar concernen en stor summa pengar varje år. I storstäderna har marknaden hårdnat och ICA-Gruppen äter upp mer och mer av livsmedels marknaden. Coop butikerna ses ofta som ofräscha, stela och dyra. ICA har lyckats bygga upp sitt varumärke extremt bra sedan början av 2000-talet.

Dessutom så har massor av dom större Coop butikerna otroliga personal kostnader. Man har helt enkelt för många anställda, vissa butiker har personal bara för uppplockning, städning etc. Istället för att ha personal som har hand om ett specifikt område vilket andra butiker har och kan således hålla nere personalkostnader.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in