Citat:
Ursprungligen postat av
siryessir
Erm, överlägset bäst? Hur många gamla Skaikare är ordinarie i NHL? Det är väl ändå dit man vill som spelare med tanke på att det är den bästa ligan. Unga målvakter verkar man inte vara någon hejare på för den delen heller.
Vilken jävla kass fråga. Gamla Skellefteåspelare som är ordinarie? Du filade på den ett bra tag va? Det handlar inte om vad gamla spelare gör när dom väl kommer till NHL utan det handlar om att dom ska få möjlighet att få chansen. Just nu så är sju 90-talister och försöker ta en plats i NHL och nästa säsong kan det vara över tio. Du kan ju nämna ett lag som har fler?
Citat:
Ursprungligen postat av
siryessir
Wow! Att inte andra sportchefer i landet har tänkt på detta. Blir detta vändningen för andra klubbbar nu? Har någon informerat klubbar utomlands? Har du någon aning om vad Skaik pröjsar sina spelare?
Det är väl just det sportchefer runt landet redan gjort. Det är därför vi ser t.ex Frölunda, Luleå och Brynäs rensa i sina trupper för att dom insett att dom har en drös med överbetalda spelare. Och jag vet att Skellefteå inte erbjuder oetablerade spelare drömlöner som många andra lag.
Men som sagt, framtiden får utvisa vad som händer med Zaar. Ett plus är väl att han slipper Rönnqvist brunkar hockey som verkade kväva stjärnorna.