Citat:
Ursprungligen postat av
applemos
Beroende på var du bor kanske det finns billiga källarlokaler/förråd/garage att hyra? Blir ju visserligen dyrare än månadskostnaden på ett gym men du slipper allt ovan.
Gillar för övrigt idén. Skriv gärna om det blir något.
Nej, det finns ingenting utöver själva lägenheten och ett vindsförråd. Så det får bli i ett av rummen som egentligen står relativt oanvänt i alla fall.
Parketten på golvet oroar en aning förstås. Fast som jag skrev tidigare så är själva "foten" på racket likt en fyrkant där varje sida kanske är 5-7 cm bred och borde således inte skada ytan. Smartast vore ju att placera en slags gummimatta under racket; fast när hela kalaset skulle kosta 14,000 kr så vill jag helst hålla nere summan så mycket som möjligt. Jag skulle visserligen komma billigare undan genom att t.ex. välja ett annat slags rack, fast när man tränar ensam hemma och utan "spotter" så är nog ett power rack ett nästintill måste. Att bli ihjälklämd under en viktstång är inte riktigt min tanke.
Gymet skulle alltså se ut så här: power rack (cage), skivstång (int. 220 cm, 50 mm, 20 kg och ska tåla minst 300 kg), ställbar bänk, 2x fjäderlås, gummerade vikter om 4x 20 kg, 4x 15 kg och kanske en gummimatta eller liknande. Det skulle bli en fin start efter en 2+ år lång paus.