Citat:
Ursprungligen postat av
proconsul
Zen säger "Sök inte sanningen, bara sluta ha åsikter". Jag håller med. Varför ska man tycka så jävla mycket? För att profilera sitt ego. Så skit i det.
Jag håller med. Jag skulle nog säga: söker man efter en sanning, så söker man efter något specifikt. Då man inte vet vad sanningen är, så kan man inte heller hitta sanningen. Råkar man hitta sanningen, så är det en egenkonstruerad sanning.
Personligen har jag väldigt svårt att bilda mig åsikter. Hur vet jag att jag har just rätt? Varför ska jag ha rätt? Spelar det någon roll? Ska jag välja stigen som känns bäst, gå den, och aldrig vända om och ignorera den andra stigen i evigheters evigheter? Det är ungefär så det fungerar i världen. Man bestämmer sig för något, och håller sig kvar. Blir man motbevisad så googlar man upp nya argument. Så rullar det på.