Citat:
Ursprungligen postat av
Redor
Skulle tippa på att deras support består av 3-4 medarbetare, eftersom det oftast är samma personer som återkommer med svar. typ Gustav, Viktor och Ida.
Det kan tyckas lite med tanke på det antalet kunder de har, känns inte riktigt som att man förberett sig och inte heller är villiga att ta in mer folk eller så får dem helt enkelt inte. Vimla kanske inte är tillräckligt lönsamt..än?
Väldigt sällan det faktiskt är personen på bilden/med namnet i chatten eller mail på Kundtjänst.
Man hoppar in på dem kontona som finns och kör som dem.
Har själv chattat som både Birgitta och Jenny under mina dagar men är en ~20-årig man med annat namn.
Citat:
Ursprungligen postat av
Redor
Jag kan köpa att man slopar telefonsupport, för den tar bara massa tid för personalen. Iaf för de mindre bolagen.
Men då får man, som sagt fan se till att man har folk som kan svara via de andra kanalerna inom en rimlig tid. Att man tar 7dagar på sig att besvara ett mail är inte okej, och det räcker liksom inte med ett "vi ber om ursäkt". Då får man väl överväga om man ska stänga chatten ett tag och fokusera på mail istället.
Även om chatten påstås vara det snabbaste sättet så är det ibland kö där också, och ibland är den inte ens tillgänglig. För många är mail också ett smidigt sätt att kommunicera om man inte har tid att sitta vid en chatt.[
Att slopa telefonsupport är skitsnack som företag låtsas dem gör för att tjäna in pengar.
Antingen schemalägger dem dåligt, har brist på personal eller är snåla som fan helt enkelt.
Ibland sitter man i chatt samtidigt som man sitter i telefondrift och support över telefon är i 99% av fallen bra mycket bättre än att sitta och chatta med idiotkunder som skriver långsamt och ska berätta halva sin livshistoria innan de kommer till problemet.
I och för sig så ser den som chattar allt kunden skriver innan den faktiskt skickat det, så man hinner svara innan kund ens postat sitt inlägg. Men tar nog minst 5 minuter mer generellt per kund att hålla på i chatt jämfört med telefon.
Anledning till att man tar bort telefon är snikenhet. Krävs mer IT, krävs mer duglig personal osv. osv.
Märks tydligt att det är en nystartad avdelning iom att om det är så att t.ex Telefonlinjen är knökfull men chatten lugn så bestämmer TL (om den inte är dum i huvudet) att stänga chatten helt och fokusera på telefonkö.
Telefon > Chatt > Ta livet av sig > Mail.
Support via mail är det absolut sämsta och minst prioriterade sättet att få hjälp på.
Man löser väldigt, väldigt sällan problem genom ett mail från en kund utan att föra konversation med den för att få reda på problemen utförligt.
Nästan uteslutande av gångerna en kund ringer in eller skriver så ger dem helt meningslös information innan man efter lite tjat lyckas få dem att berätta det man behöver göra för att faktiskt kunna hjälpa till.
Deras support suger för:
Snålhet
Tagit sig vatten över huvudet med dålig planering kring support i kombination med ett abonnemang som är nytt och troligtvis är mer struligt än något som funnits länge.
Visst att det ägs av Telenor, men att bara flytta avdelning till en annan kan påverka mycket av strukturen kring arbetet.
Sen anledningen till att dem flesta supports är dåliga:
Kunderna är dumma i huvudet.
Om folk bara fattade att det enda som man ska göra när man ringer in är att svara kort och koncist på supportpersonalens frågor och följdfrågor.
Hellre mindre information än för mycket, man vet ofta var problemen ligger och vet hur man hittar dem.
Sluta berätta om erat liv, sluta förklara hur dålig tjänsten är, sluta berätta hur lång kön var, sluta berätta för mycket helt enkelt.
På så sätt kan du, om alla följer dina spår, få den snabbaste kundtjänsten i världen i framtiden då alla samtal kommer gå till som de ska.
Dem flesta lösningarna går att hitta på hemsidan, på broschyrer/papper du fått från företaget eller genom google.
Tyvärr är folk kokta i huvudet och spenderar hellre 50 minuter i både kö och samtal för ett enkelt problem än att spendera 2 minuter att CTRL+F på hemsidan eller googla.