Citat:
Kurderna har redan skapat ett område i Syrien som de sannolikt inte kommer att överge, det är inte frågan om en stat utan ett område där de kan ha sitt eget språk och skolor m.m., en någon slags federation till Syrien. Det är nog helt rätt att Syriens gränser skall hållas intakta, men det går inte att komma ifrån det finns ca 2,2 miljoner kurder i Syrien, som vill bevara sin kultur och identitet.Kurdernas "problem" är inte Syriens, det här är ingen kurdtråd. Kurderna behöver inget land, de ska inte stödjas att ta andra folks land. Kurderna borde kunna samsas med andra folk utan att behöva ett "eget land". Syriens gränser ska hållas intakta. Turkiet hyser ingen rädsla för Assad, är turkarna otroligt fega menar du? De har för fucks sake en stor armé och hela NATO bakom sig, nej turkarna stödjer muslimska brödraskapet, såväl i Syrien och Egypten och det är helt ur islamistisk synvinkel turkarna försöker få USA att anfalla Assad men USA vill såklart inte hjälpa islamisten Erdogan. USa ser nu Assad som en garant för stabilitet, trots att de inte gillar det. Erdogans stöd till daesh och muslimska brödraskapet har tydliggjort för USA att man inte ska lita eller lyssna på Erdogan vilket är bra!
Turkiet är rädd för kurderna inte assadregimen.
Jag anser att det är kurderna som kommer att gå vinnande ur den här röran, samma sak hände med störtande av Saddam de som vann på det var kurderna. Turkiet kommer att bli en stor förlorare och det har redan skett, den turkiska politiken är inte populär i omvärlden, utan den har blivit genomskådad som arrogant och diskriminerande mot kurderna i landet. Däremot har kurderna fått stor sympati i omvärlden, nu har också frivilliga börjat strömma till för att hjälpa kurderna i deras kamp mot IS.
Turkiet har tagit helt parti för IS som naturligtvis ses som mycket negativt i omvärlden och Turkiet kan inte bete sig hur som helst och inte ta hänsyn till omvärlden, de kan bli utsatta för bojkotter och sanktioner.
Jag skulle tro en ansökan till EU och inträde där kommer nog att mötas med massivt motstånd, som nu Turkiet uppträder mot sin minoritet kurderna. Det finns ca 14 miljoner kurder i Turkiet, som anser sig bli diskriminerade och förtryckta där och sådant accepteras inte i blandannat EU länderna.
Nu planerar också Turkiet att börja bygga en mur mot Syrien och kurderna, att bygga murar mot andra länder är inte populärt i omvärden, utan sådant tillhör en förgången tid.