2018-02-21, 15:36
  #43069
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Både den syriska regeringen och Ryssland har levererat massor av mat och förnödenheter till belägrade områden, även till Ghouta.
Här är ett exempel:
https://sputniknews.com/middleeast/201705031053231316-aif-east-ghouta-russia-syria/

Men dessa kriminella har inte blivit snällare av det, kan vi konstatera.
Du verkar inte alls stå för dina egna ord och stå konsekvent för det du har gett uttryck för tidigare.

Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Jag tycker att Amnestys rapport var så viktig, så jag lägger ut länken igen.

http://net11.amnesty.se/www/ext/doc?docid=hem/xml-pressnotiser-latest/D8A804461E007A0CC12571D2006299C8

"Medveten förstörelse eller oavsiktlig skada?

På onsdagen presenterade Amnesty en rapport som visar hur Israel medvetet riktade in sig på att förstöra den civila infrastrukturen i Libanon. I rapporten kräver Amnesty också att FN tillsätter en grupp av oberoende experter som får i uppdrag att utreda de krigsförbrytelser som har begåtts av bägge parter i konflikten.

Israels förstörelse av tusentals hem, bombattacker mot broar, vägar, vattenreservoarer och oljecisterner var en integrerad del i Israels militära strategi snarare än "oavsiktlig skada" till följd av lagliga attacker mot militära mål, anser Amnesty.

- Israels försäkringar att attackerna har varit lagliga är uppenbarligen felaktiga. Många av de attacker som beskrivs i Amnestys rapport är krigsförbrytelser, urskillningslösa och oproportionerliga. Bevisen som finns med i rapporten pekar i stället på att den omfattande förstörelsen av kraft-och vattenverk, liksom infrastruktur för transporter som är nödvändiga för leveranser av mat och humanitär hjälp, var medveten och en integrerad del i en militär strategi, säger Kate Gilmore, biträdande generalsekreterare för Amnesty International.

Den israeliska regeringen har hävdat att den har riktat in sig på mål som har utgjort Hizbollahfästen och att de skador som har drabbat den civila infrastrukturen beror på att Hizbollah använde civilbefolkningen som en mänsklig sköld.

- Attackernas mönster och omfattning gör att Israels påstående om att detta har varit oavsiktliga skador inte är trovärdigt. Civila offer på bägge sidor förtjänar rättvisa. Övergreppens allvarliga natur gör att en utredning av parternas agerande är än mer brådskande. De som har begått krigsförbrytelsr måste ställas inför rätta och offren måste få kompensation, anser Amnesty."


"Läs rapporten: Israel/Lebanon, Deliberate destruction or "collateral damage"? Israeli attacks on civilian infrastructure."

DN:s presentation av rapporten är också värd uppmärksamhet, då den vinklar rapporten kraftigt och gör Israel och Hizbollah till lika goda kålsupare!

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=148&a=567172&previousRenderType=2

Det skulle vara intressant att "höra" vad sionisterna säger om rapporten!

/humanlife
Varför refererar du till Amnesty och anser att dom är objektiva, medan du avvisar dom helt i den här konflikten?

Eller vad hände med att aldrig acceptera civila dödsoffer när Israelförsvare pratat om att civila dödsoffer är "oundvikliga"
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Nej, vi skall inte acceptera civila offer i krig.

Försök att sätta dig in i deras situation.
Kan du föreställa dig att vara på flykt undan bomber som just har raserat ditt hus? Kan du föreställa dig att ha förlorat din fru/man, dina barn, din kusin?
Du har inget jobb längre. Och striderna fortsätter och stör din nattsömn och det går inte att fly för alla vägar är förstörda och det är för farligt att vara utomhus.
Och hur ser livet ut sedan, om du överlever?

/humanlife
I andra inlägg skriver du att ordet "terrorister" används lättvindigt för att beskriva oppostionen. Det är exakt det du gör.

Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Du beskriver en intressant utveckling här. Samtidigt som detta hände så har orden motståndsrörelse och befrielsefront försvunnit. Ett märkligt sammanträffande måste man ju säga. Frågan är om företeelsen har försvunnit eller om förvandlingen bara skett i media?

Med dagens definition så hade antagligen den franska motståndsrörelsen mot Hitlers ockupation blivit kallad terrorister. Säkert kallade Hitler alla sina motståndare för terrorister.

/humanlife
Jag har svårt att se vilka det är som står bakom dig när du är så hycklande på Flashback. Kanske har du ändrat dig sedan dess, men frågan är varför. Något som du inte valt att besvara på, och det förstår jag.
Citera
2018-02-21, 15:36
  #43070
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Undrar varför så många områden hamnade under oppositionens kontroll då och det stora skarorna av demonstranter.

Vem försöker du lura med dina uppenbara lögner?
Är du alldeles rubbad? Vem protesterar när det springer omkring beväpnade galningar på gatorna i ditt område, beredda att skjuta på vem som helst?
Folk har självklart inte sympatiserat med dessa, Assads popularitet är stor. Det är bara galna sionister som tror att terror väcker folks sympatier. Det är hög tid att du vaknar upp ur dina sjuka drömmar.
Citera
2018-02-21, 15:37
  #43071
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholm-
Och du tror att klanledare skulle vika sig för IS och ge dem en andel av den marknaden? Utan talibanstöd har inte IS en chans i Afghanistan.
Jag tror inte IS har någon möjlighet att etablera sig i Afghanistan, det är talibanerna som skyddar opiomodlingarna för klanerna och de kommer inte att samarbeta med IS.
Om IS kan vara brutala men det kan talibanerna också, sedan har de krigargener talibanerna.
Talibanerna är ett mycket erfaret krigarfolk och kan sin terräng, som är mycket besvärlig, och kommer att ha civilbefolkningen på sin sida.
Bin Laden ansåg att talibanerna var de bästa krigarna, han ville kasta ut Saddam från Kuwait med 12,000 talibaner han planerade värva, samt en del tunga vapen, men Saudi kungen gick inte med på förslaget. Bin Laden var emot att USA trupper kom till Saudi och satte upp bas där för Kuwait kriget.
Att IS försöker etablera sig i Afghanistan kan vara ett sätt av uppdragsgivaren att skapa terrorism i Iran.
Citera
2018-02-21, 15:39
  #43072
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Ingen har svultit ihjäl, medicinsk hjälp har också levererats.
Vad vill du egentligen ha sagt med den här märkliga kritiken? Syrien och Ryssland har fullgjort sina skyldigheter och ändå klagar du?
Vem har skrutit?

Vi talar om grova brottslingar här. På många håll har dessa lagt beslag på alla leveranser och deras gisslan har fått köpa den dyrt. Så humanitära är dina polare.
Jag har aldrig påstått att någon dött av svält, utan att det förekommer svält i dessa belägrade områden av Assadregimen.

Men visst finns det uppgifter om att många har omkommit på grund av näringsbrist.

Assad är tveklöst den största krigsförbrytaren sedan andravärldskriget. Det finns ingen chans till att omvärlden kommer att närma sig hans regim så länge han varar vid makten.
__________________
Senast redigerad av Hopes.N.Dreams 2018-02-21 kl. 15:46.
Citera
2018-02-21, 15:40
  #43073
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Är du alldeles rubbad? Vem protesterar när det springer omkring beväpnade galningar på gatorna i ditt område, beredda att skjuta på vem som helst?
Folk har självklart inte sympatiserat med dessa, Assads popularitet är stor. Det är bara galna sionister som tror att terror väcker folks sympatier. Det är hög tid att du vaknar upp ur dina sjuka drömmar.
Förklara för mig varför palestinier i sådana fall är så villiga att demontera mot Israels beväpnade soldater som är så "ökända" för att vara "mordiska"?
Citera
2018-02-21, 15:41
  #43074
Medlem
NoNames84s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Jag har aldrig påstått att något dött av svält, utan att det förekommer svält i dessa belägrade områden av Assadregimen.

Men visst finns det uppgifter om att många har omkommit på grund av näringsbrist.

Assad är tveklöst den största krigsförbrytaren sedan andravärldskriget. Det finns ingen chans till att omvärlden kommer att närma sig hans regim så länge han varar vid makten.
Det är vad du tror ja, vare sig dom vill eller inte kommer han sitta kvar.
Citera
2018-02-21, 15:41
  #43075
Medlem
Turkiet ber om hjälp, stackars dom. Kriget går ju inte som Turkarna tänkte sig.
Turkarna börjar inse det, även fast med massiv turkisk propaganda går det ju inte att vända och vrida på sanningen. Armen och turkiska media skyller på FSA och att man "värnar om civila" men sanningen er att Turkiska armen är inkompetenta.

Nu är det bara dags för Ryssland att stop stridsplanen över Afrin, så är Turkarna fast och kan inte röra sig. Ser även att turkiska trollen på Flashback och Twitter börjar bli tysta, ni får börja jobba annars missar ni lönnen från Erdogan.

http://aa.com.tr/en/politics/ankara-expects-support-of-allies-in-fight-against-pkk/1068448
__________________
Senast redigerad av Rojava 2018-02-21 kl. 15:46.
Citera
2018-02-21, 15:45
  #43076
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoNames84
Det är vad du tror ja, vare sig dom vill eller inte kommer han sitta kvar.
Om han gör det blir det svårt för honom eller hans regim att bygga upp Syrien. Vare sig Ryssland eller Iran är intresserade av att punda ut så mycket pengar som krävs för att återuppbygga landet igen.

Enda som båda länderna har gjort är att skriva avtal om att dränera landet på dess resurser. Det är tydligen ok om det inte är USA som gör det.
Citera
2018-02-21, 15:54
  #43077
Medlem
arbetets avatar
"Rebellerna" fortsätter även idag att ösa granater över civila områden i Damaskus:

Bird On A Mission
⌛‏ @suegrant54321

Citat:
#Damascus Under Fire : #Ghouta so called "moderate" rebels hit Damascus with more than 30 mortar bombs today. Many many civilian casualties, possible fatalities. Will @BBCNews @itvnews @Channel4News @SkyNews report on this? Don't hold your breath !!

https://twitter.com/suegrant54321/status/966319527289147394

Klara krigsbrott!

Bilder:

iad tawil‏

@iadtawil
Citat:
#Ghouta moderate rebels hit #Damascus with more than 30 random shells just today.
Civilian casualties reported. #Syria

https://twitter.com/iadtawil/status/966317780361457664
Citera
2018-02-21, 16:08
  #43078
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
"Rebellerna" fortsätter även idag att ösa granater över civila områden i Damaskus:

Bird On A Mission
⌛‏ @suegrant54321



https://twitter.com/suegrant54321/status/966319527289147394

Klara krigsbrott!

Bilder:

iad tawil‏

@iadtawil


https://twitter.com/iadtawil/status/966317780361457664
Alla attacker mot civila är krigsbrott oavsett vilken part som gör det. Har du mage att fördöma regimens attacker?
Citera
2018-02-21, 16:29
  #43079
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Alla attacker mot civila är krigsbrott oavsett vilken part som gör det. Har du mage att fördöma regimens attacker?
Nej, jag bara konstaterar att dina fördömelser uteblir när det gäller "rebellerna" som när USAF förvandlade Raqqa till en grushög. Och att du i gott sällskap med jihadistapologeterna på WaPo och NYT 100% litar på klart vinklade källor från den ena stridande parten.
Citera
2018-02-21, 16:31
  #43080
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Alla attacker mot civila är krigsbrott oavsett vilken part som gör det. Har du mage att fördöma regimens attacker?
Fördömer du "rebellernas" attacker mot civila?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in