Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Många befarar att USA kommer att eskalera kriget mot Syrien och bevisligen finns det en del som önskar det. Uppbackarna av terrorstämplade Nusra, IS och deras allierade vill ha fortsatt krig tills Syrien är krossat, ännu fler har dödats eller flytt och makten kan kontrolleras från USA och Tel Aviv. Och krigsindustrin är en vinstmaskin för ägarna när allt annat går dåligt.
USA, Saudi, EU m fl har satsat många miljarder dollar på att beväpna sina proxy-krigare och för dessa, speciellt för USA är att ge upp, inte något alternativ. Men de förlorar för varje dag nu och propagandalögnerna har genomskådats för länge sedan.
Min teori är att USA och deras allierade varken kan eller vågar eskalera kriget mot Syrien.
För att:
1. Planen har misslyckats och de har ingen ny. Samarbetet med SDF är i brist på bättre.
Allt byggde på lögner och demonisering av Assad och det är genomskådat.
2. Statsskulder. USA:s statsskuld är över 100 % av BNP. I det läget är det svårt att få gehör för mer krig.
3. Ryssland är ett mycket starkt stöd för Syrien, eftersom de själva har uppbackning av Kina och övriga BRICS-länder.
Artikeln nedan redogör lite för samarbetet mellan Ryssland och Kina.
Sammanslutningen BRICS, Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika är eniga i sin syn på läget i Mellanöstern. Deras principer är bland annat att värna länders suveränitet och att respektera internationell lag.
Jag tror att deras samarbete kring så viktiga frågor kommer att få mycket stor betydelse framöver, inte minst när det gäller att bryta Västs förödande dominans över världen. Och deras enighet i synen på Syrien är nog en svår nöt att knäcka för USA.
http://www.mid.ru/en/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2725737
Jag kan berätta redan nu vad som kommer hända.
1. När IS är besegrat så kommer de områden som är under SFS inte vilja gå med i Syrien, och då ha stöd av USA.
2. Assad/Ryssland kommer vinna över rebellerna. Och eftersom Ryssland stödjer Assad så blir det hans nya land och USA kommer inte ge sig på honom. Turkiet och arabländerna kommer via vapenleveranser se till att segern blir dyrköpt för Ryssland/Assad enligt klassisk storpolitisk modell.
3. Turkiet kommer behålla det lilla som de har intagit av Syrien. USA kommer tvinga kurderna i Syrien (så gott det går) att inte lägga sig i Turkiets inre angelägenheter.
4. Redan nu har USA börjat stationerna soldater i norra Rojava vid gränsen mot Turkiet. Vilket innebär att Turkiet kommer lägga av med sina attacker där, precis som i Manbij.
5. Det stora frågetecknet är Afrin. Mkt mer osäkert vad som kommer hända där.