2016-10-06, 16:40
  #26401
Medlem
Turkiet har intagit ytterligare ett samhälle från Daesh och är nu bara 10 km från att slutföra en omringning av Dabiq med omnejd. Turkiets västflank har dock stått stilla hela tiden, varför? De skulle kunna möta upp tycker man, men ifs så har de inte gjort sig kända för några direkt blixtoffensiver än så länge.
Citera
2016-10-06, 16:54
  #26402
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaddyD2
Ja, västmedia är full av lögner. Men vad får dig att tro att Putins och Assads regeringsstyrda nyheter är mer pålitliga bara för att de har fäste i området? Finns ju något som heter utrikeskorrespondent. Aftonbladet har fäste i Sverige. Betyder det att man kan lita på allt de skriver om i Sverige? Nej. Det gäller att vara extremt källkritisk, och speciellt under krig. Det finns alltid två sidor som gynnas av propaganda, och att lyssna på vad Sputnik News och SANA säger är som att lyssna på vad Vita Huset säger.
Problemet är att vi hela tiden får veta vad Vita huset säger och inget annat. Vår media är precis lika styrd som den ryska eller syriska, men det ser du inte därför att de har lärt oss att tro att deras nyheter är de rätta. Du tror att Västmedier visar upp en objektiv bild i motsats till den ryska, men så är det inte och det har kriget i Syrien visat med all önskvärd tydlighet.

Om du bara har tagit till dig nyheter om kriget i Syrien från SVT och Aftonbladet, så vet du ingenting. Nothing, Nada!
Citat:
Ursprungligen postat av DaddyD2
Att USA inte har någon rätt att vara i Syrien håller jag med om, men sist jag kollade så var det Ryssland som var stationerad i Syrien och inte USA. Vill Putin och Assad ha fritt luftrum och försvara syriskt luftrum så finns det effektivare och politiskt lagliga sätt att säga ifrån än att bomba civila. Hör inte amerikanska plan hemma i syriskt luftrum så får man plocka ner dem från skyn. DET är vad Assad har rätt att göra när USA kränker deras luftrum. Att bomba civila har de ingen som helst rätt att göra. Och det gäller för samtliga inblandade, även USA.
Det är bra att du tycker att USA inte har någon rätt att vara i Syrien, men de har tagit sig den rätten.

Men faktum är att USA har många tusentals man i Syrien. CIA, Pentagon, Turkiet har beväpnat och tränat både IS, Jabhat al-Nusra och de andra grupperna, de är legoknektar åt USA och Saudi. Alla som strider mot den syriska armén vill ha bort Assad för att upprätta en regim som kan styras av USA, Saudi, Israel och Turkiet. Det är inte inbördeskrig i Syrien, det är utländskt angreppskrig med hjälp av jihadister. Det de gör är fullkomligt olagligt.
Du har väl hört talas om "regime change"? USA störtade Saddam i Irak, Kadaffi i Libyen och Assad är på tur. Men det syriska folket tänker inte låta Syrien bli ett nytt Irak eller Libyen, de kämpar för sitt lands självständighet.
Citera
2016-10-06, 17:16
  #26403
Medlem
Tillssons avatar
Ryssland meddelar idag att man kommer att skjuta ner missiler eller andra flygfarkoster som attackerar Syriska armén, utan att bry sig om att identifiera dem.

Man menar att sådana attacker innebär ett uppenbart hot mot rysk militär i Syrien.


Källa: http://tass.com/politics/904603?_ga=1.90455065.2075242457.1475766430
Citera
2016-10-06, 17:18
  #26404
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Turkisk terrorism i Syrien, terroriserar civila återigen med flygbombningar.

karta:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1852526978314938&id=160270655 6630316
Kurderna kunde hamnat i ett läge där man kunnat slippa den turkiska "aggressionen" om de inte agerat kappvändare, som så många ggr.
Nånstans får man tycka att kurden får skylla sig sj. Kurden försatte sig sj i detta läge då han vände ryggen till Assad och den rätta sidan. Istället tänkte man "utnyttja " läget och tillsammans med USA hugga Assad i ryggen. Kurden begår samma misstag som med Saddam. Skyll er sj, ni har aldrig kunnat föra vettig politik, ser inte att ni ska kunna ha självständighet , spec inte nu, tror inte ni faktiskt har kapacitet till det ens.
Citera
2016-10-06, 17:21
  #26405
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Jag brukar inte dra citat från filmer, men det finns en mycket passande. "You either die a hero, or you live long enough to see yourself become the villain". Detta är något Assad borde tänkt på innan han valde att meja ner demonstranterna och krossa all opposition, religiöst och icke-religiöst.
Om nu det stämmer så offrar han sin rykte för folkets skull. Troligen stämmer det för han lär aldrig få tillträde till de fina liberala västerländska salongerna, fast det fick han ju inte innan kriget heller.
Citera
2016-10-06, 17:51
  #26406
Medlem
Tillssons avatar
IS utlöser bomb och dödar ca 20-30 andra terrorister ur Ahrar al-Sham i Atmeh, Idlib, norra Syrien.


Källa: https://twitter.com/sayed_ridha/status/784050501734150144
__________________
Senast redigerad av Tillsson 2016-10-06 kl. 18:18.
Citera
2016-10-06, 18:06
  #26407
Medlem
Yaskos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ligalajs
Turkiets västflank har dock stått stilla hela tiden, varför? De skulle kunna möta upp tycker man, men ifs så har de inte gjort sig kända för några direkt blixtoffensiver än så länge.

Fotsoldaterna är FSA, finns inte mycket turkiska trupper där, bara fåtal specialstyrkor och turkiska stridsvagnar. Man kör sakta men säkert istället. Dessutom verkar inte FSA ha tillräckligt med manskap för att kontrollera hela arean. Därför väntar 40.000 turkiska trupper vid gränsen om PKK/YPG/SDF/PYD skulle få konstiga idéer mot FSA i Jarablusområdet.

Kniptångsmanövern verkar i alla fall på väg att lyckas, snart är Dabik, DAESH mytomspunna sista slagfält omringad. https://pbs.twimg.com/media/CuF6hshWcAA4_H_.jpg

Sen handlar mycket om storpolitik i Syrien, turkarna måste hela tiden hålla sig väl med olika grupperingar, Assad, Ryssland, USA etc. Det handlar om att inte skrämma dessa aktörer.
__________________
Senast redigerad av Yasko 2016-10-06 kl. 18:09.
Citera
2016-10-06, 18:41
  #26408
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaddyD2
Du har snackat mycket om västpropaganda i tråden, men att länka till en nyhet där Putin och Assad är källan är inga som helst problem tydligen


Sputnik News ägs av ryska staten, och SANA har starka kopplingar till den syriska regeringen.

.

Samtliga nyhetssajter ägs av någon med intressen att vinkla berättelser på sitt sätt. Att ryska staten äger sputnik är i mina ögon inget värre än diverse företag och intressegrupper som stöttar Hillary/Obama etc samt äger nyhetskanaler. I slutändan handlar det om politik vare sig det är statligt eller företag/organisationer.

Du tror väl inte att de stora nyhetskanalerna ägs av människor med högt moraliskt värde samt en gnista för rättvisa?
Citera
2016-10-06, 18:42
  #26409
Medlem
Stones avatar
FNs nya generalsekreterare har gått ut och bett att stridande oppositionella borde lämna Aleppo. Så nu kan kanske svensk media börja skriva om att striderna skulle kanske kunna sluta om rebellerna lämnar.
Citera
2016-10-06, 19:10
  #26410
Medlem
DaddyD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Juggenaut
Samtliga nyhetssajter ägs av någon med intressen att vinkla berättelser på sitt sätt. Att ryska staten äger sputnik är i mina ögon inget värre än diverse företag och intressegrupper som stöttar Hillary/Obama etc samt äger nyhetskanaler. I slutändan handlar det om politik vare sig det är statligt eller företag/organisationer.

Du tror väl inte att de stora nyhetskanalerna ägs av människor med högt moraliskt värde samt en gnista för rättvisa?
Att massmedia kryllar av politik och vinklade nyheter har du rätt i. Det är i stort sett det jag har sagt hela tiden. Man kan inte lita på vare sig Aftonbladet, CNN, RT, SANA eller vad det nu kan vara. Inte ens SVT som ska vara fri från politiska intressen går att lita på fullt ut. I slutändan så tar alltid egna intressen över. Detta ser vi i media, politik, på arbetsplatser, ja i stort sett överallt. Människor har olika åsikter, men den med störst makt har också högst talan, något som andra tvingas rätta sig efter.
Citera
2016-10-06, 19:32
  #26411
Medlem
Talesmannen Konashenkov har gått ut och varnat om att en attack på regimkontrollerat område kommer att likställas med en attack på Rysk personal då många av dessa rör sig i detta område.

Citat:
The defense official said that members of the Russian Reconciliation Center in Syria are working “on the ground” delivering aid and communicating with a large number of communities in Syria.

“Therefore, any missile or air strikes on the territory controlled by the Syrian government will create a clear threat to Russian servicemen.”

“Russian air defense system crews are unlikely to have time to determine in a ‘straight line’ the exact flight paths of missiles and then who the warheads belong to. And all the illusions of amateurs about the existence of ‘invisible’ jets will face a disappointing reality,” Konashenkov added

https://www.rt.com/news/361800-russia-syria-usa-aistrikes/

Få se nu om USA synar detta.

Lite information om S300V som är det senaste tillskottet i Syrien för den som är intresserad

http://www.ausairpower.net/APA-Giant-Gladiator.html
__________________
Senast redigerad av micks 2016-10-06 kl. 19:36.
Citera
2016-10-06, 19:40
  #26412
Medlem
DAGGER[X]s avatar
USA blir tvingade att bekänna färg.

Ska Hussein Obama riskera storkrig för att rädda sina Jihadistbröder?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in