2016-02-06, 02:48
  #20209
Medlem
QUOTE=Hopes.N.Dreams|56259931]Det är möjligt, men jag har skrivit att det är vad USA rent realistiskt kan göra för att vända på underläget.
Låt oss anta att han säkrar alla territorier. Vad ska han regera över? Hur ska han fortsätta därifrån? Tror du att terrorproblemet bara kommer att försvinna för att han lyckas återta territoriet? Syrien kommer vara i ett permanent tillstånd av terror. USA försökte förgöra al-Qaida i Irak i 8 år, men ändå överlevde den. IS är långt mer sofistikerat. Det finns länder som fortfarande kommer att bistå rebellerna, och det kommer vara svårt att utplåna dem helt. Vill man åt problemet får man förhandla med relevanta parter, och deras krav är Assads avgång, framförhandlat eller icke-framförhandlat. USA har ett kraftigt försvagat Syrien att förhålla sig till och ett balkaniserat Syrien. Om det är vad Assad vill ha får han det.[/quote]


Assad är ingen kuppgeneral eller någon som tagit makten med våld, utan Assad är en folkvald president där hans parti vann valet med en överväldigande majoritet.
Det syriska folket skall ha rätt att välja vilken regering och president som de själva önskar.
Någon västlig demokrati kommer nog aldrig att fungera i ett muslimland, men en stor fördel att det är fria val och folket får välja själva vilken typ av regering de önskar.
När man ser till den information som kommer från Syrien är Assad och hans fru mycket populära personer i landet, om inte så hade varit fallet skulle han blivit avsatt för länge sedan.
Den här propagandan att Assad är någon typ av tyrann är ett sätt att försöka ge en falsk bild av landets ledare, som skulle rättfärdiga terroristerna i landet att de skall störta regeringen.
Den här bilden har även blondinen framfört som gjort att säkert många trott på hennes uttalande och ungdomar åkt till Syrien och värvat sig för terroriströrelserna där och trott att det är någon ädel kamp de gör.
Det enda som är säkert är att de som åker dit kommer inte levandes därifrån om de inte blir dödade av SAA kommer terroristerna att döda dem om de försöker desertera, som är enda möjligheten om de försöker rädda sig själva.
Därför att sprida falsk propaganda gällande Syrien lurar bland annat ungdomar att åka dit och de tror något helt annat än verkligheten är.
__________________
Senast redigerad av Fagro 2016-02-06 kl. 02:50.
Citera
2016-02-06, 03:35
  #20210
Medlem
beregistains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Det är möjligt, men jag har skrivit att det är vad USA rent realistiskt kan göra för att vända på underläget.

Låt oss anta att han säkrar alla territorier. Vad ska han regera över? Hur ska han fortsätta därifrån? Tror du att terrorproblemet bara kommer att försvinna för att han lyckas återta territoriet? Syrien kommer vara i ett permanent tillstånd av terror. USA försökte förgöra al-Qaida i Irak i 8 år, men ändå överlevde den. IS är långt mer sofistikerat. Det finns länder som fortfarande kommer att bistå rebellerna, och det kommer vara svårt att utplåna dem helt. Vill man åt problemet får man förhandla med relevanta parter, och deras krav är Assads avgång, framförhandlat eller icke-framförhandlat. USA har ett kraftigt försvagat Syrien att förhålla sig till och ett balkaniserat Syrien. Om det är vad Assad vill ha får han det.
AlQaida och talibanerna var under 1:a afghanistankriget också kallade för rebeller och frihetskämpar av USA och Väst. Genom att beväpna hardcore extremister som Al-Nusra som FÖ är en gren av Al-Qaida upprepar man historia bokstavligt igen. Det är egentligen en farlig lek som spelas av galna psykopater, att bistå terrorister med vapen och träning för att öka sitt egna inflytande i en region.

Varför skulle Syrien inte återigen kunna repa sig som stat? Syrien är i grund en väldigt sekulariserad stat där jihadismen saknar sina gräs rötter. Det kommer ta ett bra tag innan man kommer upp på fötter igen men visst kommer det att ske. Assads utgångsläge har snarare förbättrats sen 2011, det visar på att Syrien var ett fungerade land i någorlunda MÖ mått till skillnad från andra länder som Tunisien, Lybien, Egypten.

Relevanta parter hade också ett mycket bättre utgångsläge att förhandla om för bara 1 år sen, nu är rebellerna kraftigt försvagade och efter att turkarnas försörjningsfickor sluts igen så är det tidsfråga innan korthuset rasar samman helt. Frågan är vad Erdogans misslyckade utrikespolitik i Syrien kommer att innebära för Turkiet härnäst, om kurderna ges en autonomi likt den i Irak.
Citera
2016-02-06, 04:25
  #20211
Medlem
Det finns en orsak till det som hände i Syrien när terrorister gick in i Syrien och försökte fälla regeringen 2011.
Syrien är en viktig bricka i spelet om kontrollen av oljan i Mellan Östern.
De som hade mycket stort intresse att fälla den syriska regeringen var Saudi, Qatar och Turkiet.
Det fanns en plan att bygga en enorm gas och oljeledning från Saudi och andra Gulfländer via Jordanien, Syrien och till Turkiet som sedan skulle förse Europa med olja och gas.
Förutsättningen att kunna bygga ledningen var att krossa regeringen i Syrien och landet hamnar under kontroll av Saudi.
Saudis ärkefiende har alltid varit Iran som har goda relationer till Syrien, som också Ryssland har haft under lång tid.
Meningen var att genom olje och gasledningen skulle Iran och Ryssland få hård konkurrens av den europeiska marknaden, som skulle göra att det var Saudi som hade det stora inflytande i Mellan Östern.
Det som Saudi är rädd för är att Iran genom god relation till Syrien skapar en slags allians med Iraq och Libanon, som gör att Saudis inflytande kommer att minska drastiskt och Iran blir stormakten i Mellan Östern, som också har en befolkning på ca 70 miljoner.
Sedan är Syrien, Iran, Iraq och Libanon shia länder och Saudi sunni, och Saudi är inget stabilt land utan där kan ske förändringar som många i Saudi är rädda för.
De stora oljetillgångarna i Saudi finns också på området som befolkas av shia muslimer.

Turkiet skulle tjäna stora pengar genom en sådan ledning som var planerat och sedan var Erdugan rädd för kurderna i Syrien, däremot det turkiska folket vill ha goda relationer till Syrien.
Erdugans plan var att bli Mellan Österns sultan och även medlemskap för Turkiet i EU, som också stöddes av blondinen.
Nu har hela planen som Saudi och Turkiet hade gått i stöpet, med Rysslands och Irans inträde i kriget mot terroristerna vände utvecklingen till Syriens fördel.
Det fanns sannolikt ingen som visste vilken militär kapacitet som Ryssland hade, med mycket avancerat krigsmaterial som ställdes till förfogande för SAA mot terroristerna.
När Ryssland ställde upp på Syriens sida uttalade en rysk general att terroristerna kommer inte ha en chans de kommer att bli utplånade, han visste vad material den ryska krigsmakten hade.
Därför blir den sannolika utvecklingen att SAA med dess allierade vinner kriget över terroristerna och det kommer medföra att Ryssland får ett mycket stort inflytande i hela Mellan Östern, med god relation till länderna och större stabilitet i regionen.
Egypten som är en tidigare allierad till Ryssland kan falla in i leden och få god relation till Ryssland.
Israel ser ingen risk heller med att Ryssland får inflytande i Mellan Östern utan det kan nog ses som en trygghet istället, därför Israel har alltid sett Iran och Syrien som ett hot, men det kommer att elimineras med Rysslands inflytande.
__________________
Senast redigerad av Fagro 2016-02-06 kl. 04:35.
Citera
2016-02-06, 05:16
  #20212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beregistain
AlQaida och talibanerna var under 1:a afghanistankriget också kallade för rebeller och frihetskämpar av USA och Väst. Genom att beväpna hardcore extremister som Al-Nusra som FÖ är en gren av Al-Qaida upprepar man historia bokstavligt igen. Det är egentligen en farlig lek som spelas av galna psykopater, att bistå terrorister med vapen och träning för att öka sitt egna inflytande i en region.
I Afghanistan fanns en kommunistregering som begärde militär hjälp från Sovjetunionen, därför det var protester och väpnad kamp mot den regimen.
Kosygin och Gromyko som då var ledande politiker i Sovjet motsatte sig all inblandning i Afghanistan, men det var Brezhnev som drev igenom att Sovjet skulle bistå kommunist regimen i Afghanistan.
Det bildades rebellrörelser mot den sovjetiska inblandningen i landet som fick mycket stort stöd från västländerna som försåg dem med vapen även avancerade som exempelvis Stinger missilerna som gjorde att Sovjet förlorade 1 helikopter varje dag.
Innan Stinger missilerna kom in i bilden hade Sovjet lyckats skapa en viss stabilitet i landet men med att de förlorade helikoptrar var det enda rätta att dra sig ur, som Gorbatjov genomförde.
Bin Laden började sin karriär som terrorist i Afghanistan och stöddes av väst ihärdigt, sedan vet vi fortsättningen. Det var Bin Laden som skapade Al Qaida och som sedan splittrats till IS och Nusra och andra terroriströrelser.
Men det är ingen tvekan Bin Laden var grundaren för terrorismen med Al Qaida, som han till sin början hade mycket stort stöd av väst, med utbildning m.m.
Citera
2016-02-06, 05:27
  #20213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah


Jag förstår utifrån ditt hat gentemot Ryssland och den folkvalde presidenten Assad att du tar illa upp och mer än gärna följer NATO-propagandan. Stackars liten, du är väldigt, väldigt vilsen.

More than 800,000 refugees are set to return to Syria thanks to Vladimir Putin's efforts to smash the Islamic State.

http://www.express.co.uk/news/world/615466/Vladimir-Putin-refugee-crisis-Islamic-State-ISIS-Syria-Bashar-Assad

"Oppositionen.."

Nej, jihadiskräp som slåss för diverse jihadigrupper, alla dessa grupper med svarta flaggor och NATO-vapen

Anser man på fullaste allvar att Assad är folkvald så måste man vara så emotionellt engagerad för regimsidan så man blivit totalt blind för verkligheten.
Citera
2016-02-06, 08:34
  #20214
Medlem
Janbanan74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NisseD
Anser man på fullaste allvar att Assad är folkvald så måste man vara så emotionellt engagerad för regimsidan så man blivit totalt blind för verkligheten.

Ok, vilken verklighet lever du i? I min verklighet så hölls det ett val mitt under brinnande krig med inbjudna observatörer som visade att en mycket stor del av folket ville ha kvar Assad.
Vad säger din verklighet.... Det som västmedier skriver?
Citera
2016-02-06, 10:08
  #20215
Medlem
Ännu en flyktingvåg är på gång i Syrien när befolkningen flyr regimens bombangrepp i Aleppo. Först IS sedan Assad, två helveten i följd av två lika samvetslösa grupperingar. Sedan har ju Putin hjälpt till med blodbadet och flyktingströmmen i gammal rysk anda. Nu när Assad verkar vädra blod och vedergällning med hjälp av Putin lär Syrierna få huka under ett snabbt ökat scenario av våld från regimens sida.
Syrien är ju beviset på att inte bjuda in ryssen om man vill ha en fredlig utgång. Nu vill visserligen varken Putin eller Assad detta utan man kör "största staken race" mot syrierna i en dåraktig förhoppning att med våld vinna, vilket man ju inta kan så som det ser ut i det lemlästade och splittrade Syrien av idag.
Citera
2016-02-06, 10:24
  #20216
Medlem
Yaskos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fagro
QUOTE=Hopes.N.Dreams|56259931]Assad är ingen kuppgeneral eller någon som tagit makten med våld, utan Assad är en folkvald president där hans parti vann valet med en överväldigande majoritet.

Besar är VDn för familjeföretaget Assad som styrt landet sedan 60-talet. De har inte dragit sig för massakrer som i Hamah i 80-talet för att behålla makten åt Nusayris. Lyckas han mot all förmodan hålla sig vid makten så kommer någon annan ur klanen Assad eller hans son ta över så småningom, precis så som han tog över makten från pappa Hafez. Lite familjebuziness och lite gammal god sultanat här....
Citera
2016-02-06, 11:36
  #20217
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Ännu en flyktingvåg är på gång i Syrien när befolkningen flyr regimens bombangrepp i Aleppo. Först IS sedan Assad, två helveten i följd av två lika samvetslösa grupperingar. Sedan har ju Putin hjälpt till med blodbadet och flyktingströmmen i gammal rysk anda. Nu när Assad verkar vädra blod och vedergällning med hjälp av Putin lär Syrierna få huka under ett snabbt ökat scenario av våld från regimens sida.
Syrien är ju beviset på att inte bjuda in ryssen om man vill ha en fredlig utgång. Nu vill visserligen varken Putin eller Assad detta utan man kör "största staken race" mot syrierna i en dåraktig förhoppning att med våld vinna, vilket man ju inta kan så som det ser ut i det lemlästade och splittrade Syrien av idag.

Ja det var ju verkligen fredligt innan ryssarna blandade sig i, visst Lukas? Sluta nu grina över att al qaida med allierade får smisk. Det är fördjävligt att civila drabbas så hårt men det skulle dina kompisar tänkt på när de startade kriget. Idiot.
Citera
2016-02-06, 12:07
  #20218
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Janbanan74
Ok, vilken verklighet lever du i? I min verklighet så hölls det ett val mitt under brinnande krig med inbjudna observatörer som visade att en mycket stor del av folket ville ha kvar Assad.
Vad säger din verklighet.... Det som västmedier skriver?

Menar du verkligen att du tror att det var ett schysst val? På riktigt?
Citera
2016-02-06, 12:10
  #20219
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
Besar är VDn för familjeföretaget Assad som styrt landet sedan 60-talet. De har inte dragit sig för massakrer som i Hamah i 80-talet för att behålla makten åt Nusayris. Lyckas han mot all förmodan hålla sig vid makten så kommer någon annan ur klanen Assad eller hans son ta över så småningom, precis så som han tog över makten från pappa Hafez. Lite familjebuziness och lite gammal god sultanat här....
Det som är viktigt i ett land som Syrien är att det hålls fria val och att folket får välja det parti och den president som de önskar.
Vid valet 2014 fanns två andra kandidater, men det var Assad som fick 88.7% av rösterna, och utlandet var inbjudet att kontrollera att det var inget riggat val.
De som kontrollerade valet sade att det var ett rättvist och just val, fanns inget fusk med det.
Det har bedrivits en väldig hat propaganda mot Assad av väst media som att han är orsaken till kriget i Syrien, som är en lögn.
Det finns två länder som är den direkta orsaken till kriget i Syrien och det är Saudi och Turkiet, utan de två ländernas stöd hade det inte funnits något krig i Syrien.
Sedan är det väst som stöder Saudi och Turkiet, exempelvis alla vapen som terroristerna använder kommer från väst.
Assad har sagt att har han inte stöd av det syriska folket avgår han, men det skall väl inte vara utlandet som bestämmer, av deras egna intressen att han skall avgå.
Citera
2016-02-06, 12:24
  #20220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Ännu en flyktingvåg är på gång i Syrien när befolkningen flyr regimens bombangrepp i Aleppo. Först IS sedan Assad, två helveten i följd av två lika samvetslösa grupperingar. Sedan har ju Putin hjälpt till med blodbadet och flyktingströmmen i gammal rysk anda. Nu när Assad verkar vädra blod och vedergällning med hjälp av Putin lär Syrierna få huka under ett snabbt ökat scenario av våld från regimens sida.
Syrien är ju beviset på att inte bjuda in ryssen om man vill ha en fredlig utgång. Nu vill visserligen varken Putin eller Assad detta utan man kör "största staken race" mot syrierna i en dåraktig förhoppning att med våld vinna, vilket man ju inta kan så som det ser ut i det lemlästade och splittrade Syrien av idag.
Befolkningen flyr IS och andra terrorister, tro inte att folket tar emot terroristerna som några befriare.
Det finns ca 8 miljoner civila som har flydd inom landet och de har flydd från områden där terroristerna kommit in, och de civila har tagit sig till regerings kontrollerade områden.
Det finns ingen annan lösning än att slå ut terroristerna med militära medel, som också SAA och dess allierade är på väg att lyckas med.
Sedan måste det förstörda byggas upp och flyktingarna kan återvända.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in