Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Intressant läsning om Ryssarnas gammaldags krigföring mot befolkningen i Syrien.
http://www.expressen.se/kronikorer/carl-bergqvist/skillnaden-mellan-att-missa-och-att-traffa-fel/ Dessutom varnar nu FN för att civil flygfart i områden kan innebära risker eftersom långdistansraketer flyger på ungefär samma höjd som dom civila flygplanen. Hur korkade är egentligen makten i Kreml som så uppenbart skiter i det mänskliga lidande deras dumma bomber nu åstadkommer. Att väst skulle liera sig med Ryssland mot IS är nog uteslutet med tanke på ryssens hänsynslösa framfart.
Denne Carl Berqqvist som har skrivit din artikel är major i flygvapnet, naturligtvis inbiten rysshatare och kulturmarxist så att hans analys framställer Ryssarna som barbariska är föga förvånande.
Jag tror Putin är ganska smart. Rysslands anseende i världen har ökat väsentligt sedan de gick in i Syrien. Visst dör det människor där och en del av dem är säkert civila, men alla som bor kvar i Syrien vet att de gör det på egen risk. Krig är alltid hemskt, det vet vi alla.
Det som IS och många andra terrorgrupper håller på med är definitivt inte bättre. Man håller sexslavar, våldtar kvinnor, torterar människor, tvångskonverterar människor till islam, avrättar människor med inhumana metoder och har till och med ägnat sig åt kannibalism.
För att besegra IS och andra terrorgrupper måste man tyvärr använda hårda metoder. Det handlar inte om att plåga människor i onödan, det handlar om att man måste ha en effektiv krigföring.
Det finns dumma och smarta bomber. Dumma bomber ramlar bara ner utan styrning och kan skada allt möjligt som inte borde skadas. Smarta bomber kan styras mot ett mål med precision. Ryssarna använder både halvsmarta och helsmarta bomber, men inga helt dumma.
Smarta bomber är dyra och används när man verkligen måste ha hög precision som om man behöver bekämpa ett terrornäste bredvid ett sjukhus. Dummare varianter används om man till exempel vet att det bara finns terrorister i en by eller om man ser en mängd terrorister i öppen terräng.