Citat:
Ursprungligen postat av
uea
Stämmer det här så kommer frågan: Kan verkligen EU samarbeta med Turkiet?
I läckta anteckningar från ett möte i Washington gör Jordaniens ledning en rad kontroversiella uttalanden. Bland annat uppges Turkiet ha utlöst Europas flyktingkris och USA beskrivs som tvehågset gentemot jihadiströrelsen IS.
När ryska bomber över norra Syrien hindrade Turkiet från att ordna tillflyktsorter för flyktingarna där "släppte Turkiet lös flyktingarna över Europa", hävdar Jordaniens utrikesminister Nasser Judeh enligt referat från ett möte med kongressledamöter i USA som nyhetssajten Middle East Eye (MEE) kommit över.
USA-allierade Jordaniens envåldshärskare, kung Abdullah, anklagar enligt de detaljerade dokumenten Turkiet för att söka en "radikal islamistisk" lösning för Mellanöstern och säger att "det faktum att terrorister reser till Europa är en del av turkisk politik".
Att försöka samarbeta med Turkiet vore verkligen spiken i kistan för EU. Det går helt enkelt inte att samarbeta med en islamistisk stat, en stat som utan problem hjälper is-krigare, vårdar dem på sjukhus, låter dem passera över gränsen helt fritt osv. På ett vis kanske det vore bra, så att det skyndar på dödsstöten på EU, tyvärr skulle det ha en enormt negativ påverkan på våra hemländer också.
Förresten, snart röstar väl UK hurvida de vill stanna i EU eller inte, hoppas verkligen de tar vara på sin chans. Finns det några opinionsundersökningar på detta? Det senaste terror-attentatet borde ha fått några fler människor att vakna upp i alla fall.