Citat:
Ursprungligen postat av
uea
Knutsson:
”Åkesson utmålas som huvudfienden – och det kan gynna SD”
ANALYS · Statsminister Stefan Löfven utnämner EU-valet till ”en folkomröstning om högerextremismen”. Därmed pekar han ut SD-ledaren Jimmie Åkesson som sin huvudmotståndare i EU-valet. Det kan också gynna Sverigedemokraterna.
Statsminister Stefan Löfven gick så långt i sitt anförande att han utnämnde EU-valet till ”en folkomröstning om högerextremismen”. Han varnade för en utveckling där ”högerextremistiska” partier får allt mer inflytande i Europa och konsekvenserna av detta. Här fick Löfven medhåll av flera andra partiledare, bland annat Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt, Miljöpartiets Isabella Lövin och Centerpartiets Annie Lööf.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/akesson-utmalas-som-huvudfienden-och-det-kan-gynna-sd
Han har rätt Knutsson. SD är inte ansvariga för alla 18 länder som har högerextremistiska och EU kritiska partier. Det är snarare så att övriga EU har misslyckats och nu gör politikerna allt för att skylla i från sig och två sina händer genom att hitta en syndabock, en Svarte Petter.
Det är såssar som är = rasister/nazister. Ynkliga och konflikträdda samt tycker att svenskhet är någonting fult samtidigt som man uppskattar det som är svenskt. Hyckleri alltså. Såssarna är den största "fake-news-maskinen" som världen har skådat.
Lövet har dessutom slut på argumentation nu och ska häckla alla som inte håller med honom (fast han själv inte vet vad han tycker eller vill), det syns att dom är desperata, såssarna nu.
Eftersom det ändå är en EU-kritisk tråd så passar jag på att posta en video på våran "store ledare" som nyligen fick pris som årets ledare i Europa.
Den har säkert postats förut men tål att ses igen:
https://youtu.be/oecvYFq_wi0
Jämnlikhet var det ja. Hade en svensk arbetare ens tänkt tanken på att beté sig såhär så hade det blivit ramaskri, här låtsas Europas övriga ledare som ingenting och bara skrattar bort det och det är inte första gången det händer.
Hans eftermäle verkar inte mycket bättre heller när det kommer till synen på demokrati:
https://samnytt.se/kan-bli-naste-ordforande-for-eu-kommissionen-lovar-krossa-konservativa-regeringar-och-forena-europa- med-afrika/
Brexit har gett sken av att vi lever i skendemokratier, folket måste vakna nu innan vi blir inmålade i ett hörn. Tyvärr har vi det alldeles för bra nu för att den stora massan ska inse detta, dom tänker inte på att folk har dött för den fred och frihet som vi lever i idag utan dom tar den för given och är för upptagna med Idol eller Paradise Hotel.
När dom vaknar upp så kan det vara försent och möjligheten att opponera sig inte finns längre. Vi ser nu hur censuren brer ut sig massivt, och det är bara början.
Jag tror ändå att det finns en chans att vända detta i och med brexit, annars skulle jag inte skriva här. Det märks att globalisterna är nervösa och har gjort misstag och inte har full kontroll över situationen längre så det finns hopp fortfarande.
"Change politics for good"