Citat:
Ursprungligen postat av
Nicke08
Har någon någonsin läst om en journalist som blivit sparkad från Vänsterväldets Flaggskepp SR på grund av sina åsikter och/eller sin politiska färgning i reportagen?
De sitter säkert på redaktionen så länge de rättar in sig i Miljövänsterns ideologi. Undantaget är ju Vladislav Savic som lurade skjortan av sina Kamrater.
Den statliga Radion spenderar dina skattepengar hur som helst och när som helst den vill. Miljövänstern använder SR i sin propaganda och detta har pågått i flera decennium.
Denna incident kommer inte ens rubba Vänsterväldet.
Jag känner inte till att någon behövt gå från SR på grund av regimlojalt SD-hat. Men jag vet att Per Gudmundsson ställdes inför ultimatum att antingen sluta att blogga regimkritiskt eller att sluta på SVT. Han valde att sluta på SVT.
För unga läsare ska nämnas att det ansågs regimkritiskt att vara M-sympatisör för 10 år sedan.
Citat:
Till slut hamnade ärendet på Jan Axelssons bord. Axelsson är enhetschef för Kultur och samhälle på SVT.
- Jag tittade på bloggen och såg direkt att det som stod där inte vad förenligt med att jobba på SVT, säger Jan Axelsson.
Han menar att Gudmundsons blogg strider mot kravet att anställda inom SVT "i offentliga sammanhang ska avhålla sig från uttalanden och åtgärder som kan medföra att företagets opartiskhet med fog kan ifrågasättas".
- Bloggen bygger ju på att han kommenterar mer eller mindre politiska frågor. Då kan man inte samtidigt jobba med ett samhällsprogram, säger Jan Axelsson.
Länk