Citat:
Ursprungligen postat av
Alberto-del-Rio
Vilken tönt Ts är.
Lite för tydligt att det bara är en skryt tråd. "Titta på mig jag kan följa mina anor längre tillbaka än flera kungar, vad fin jag är". Och sedan det obligatoriska diskussionsunderlaget "Hur långt bak i tiden levde er första kända släkting som nämns i era släktträd?". Fy fan vad dåligt. Vi förstår att du egentligen vill skryta och inte alls är så intresserad av de andra.
Men kul att någon skojjare lurat i dig att ni kan följa er släkt 900 år bak i tiden. Det förstår du väll själv att det inte är tillförlitligt. Men du toppar allt med att vara aktiv i SvP. Det är inget som höjer din trovärdighet. Varför skulle medlemmen i SvP vilja bevisa sina långa rötter i Sverige? hmmm. Undra varför?
För min del. Jag skulle säga att det går att följa min släkt till mitten av 1800-talet. Med säkerhet. Min farfar snackade om vallonblod. Men eftersom 90% av alla brunhåriga svenskar anser sig vara det så ställer jag mig tveksam till det. Troligare att någon typ av resande varit där och skvätt. Så med säkerhet 1800-talet.
Intressant om du kan följa ditt ursprung så långt tillbaka, även om jag tyvärr tvivlar på att du har rätt.
Har själv lyckats släktforska ner till 1700-talet. Sverige fanns inte som nation förrän Gustav Eriksson I tog makten.
Innan dess var det mer klankrig fram och tillbaka.
Stämmer bra att många tror de har Vallonblod i släkten. Vallonerna var väldigt få och kom ganska sent till Svea Rike.
Så det stämmer nog rätt bra att det på enkel svenska är skitsnack att de har Vallonblod. Känner en släkt med vallonskt efternamn där det är 100% fastställt att de är valloner och de är inte speciellt mörka i utseendet.
Att många är brunhåriga beror troligtvis på finskt, norskt påbrå. Ljusblonda, rödlätta var mer vanligt förekommande i vissa delar av Norge, Danmark (Skåne), Värmland, Dalarna, Västmanland, Uppland, Gotland och i ett stråk i mitten mot Norrland. Finns ljusblonda i Finland också. I Ukraina och andra öststater finns stora befolkningsgrupper med ljusblonda.
"Svensson" har varit ljusbrunhårig (råttfärgad) rätt länge. De som är ljusblonda härstammar troligen mer från jägar- och samlarfolk som kom tidigt till Sverige, de mer brunhåriga kom troligen i en senare immigrationsvåg med jordbrukskulturen.
Personligen tycker jag det är intressant ur ett historiskt perspektiv med folkvandringar, som kan spåras via DNA.
OT: Men att det ofta används för att hävda att "jag" är finare än andra, eller att en folkgrupp har mer rätt till ett landområde eller är bättre är ju ren och skär rasism. Även om det skulle finnas någon korn av sanning i det leder det inte till något positivt eller konstruktivt. Jag är ju medborgare i en nation och alla som är medborgare i denna nation är medborgare. Ingen är bättre eller finare eller har mer rätt till den om man är medborgare. Det är vad du gör som visar värdet på dig som människa, inte ditt ursprung eller hudfärg.