Citat:
Ursprungligen postat av
C-3PO
Vad får man egentligen ut av en sådan här diskussion? Den enda som sitter inne med svaret är ju åklagaren och han kommer ju naturligtvis att förneka att han har påverkats utifrån. Enligt mitt sätt att se det så är det rätt meningslöst att spekulera i den frågan.
Citat:
Ursprungligen postat av
pestloppan
Vi ska alltså spekulera i om åklagaren hade ändrat sig ifall inte Fria Tider hade skrivit om detta???
Dessutom våldtog han henne inte "till döds". Dödsfallet var drogrelaterat. Dock var gärningen sällsynt vidrig och utvisningen är i högsta grad befogad, enligt mig.
Ja, precis, spekulera. Det är väl inte första tråden på Flashback där det spekuleras i en tråd?
Det kan även hända att åklagaren själv, eller någon annan med mer insyn i fallet, dyker upp och ger sin syn på händelserna. Om så skulle vara fallet så vore det givetvis väldigt välkommet.