Jävlar vad intressant det här blev, ska dela med mig av bredare information bara för sakens skull...
Vit växte upp i lite finare del av innerstaden med en pappa som höginkomsttagare och mamma med lågavlönat yrke. Dessa splittrades och det blev en tydlig nyans. Hade tidigare börjat vilja avskilja mig från överklassen. Jag och nyinkomna vänner började experimentera och typiska kidz att falla ner i kaninhålet så att säga.
Samtidigt pågick en utdragen separation med mina föräldrar som samtidigt mitt målande börja gå igång på allvar. Mer sena nätter, mer frihet men ändå mer kaos då jag tidigt fick böter för narkotikabrott två gånger. Tog ut kanske min frustrationer extra under tider det var som mest spänt hemma och blev som en annan identitet.
En till sak värd att nämna är att jag alltid gillat att rita mer än skriva.. Även om jag vart ett läshuvud så blev det bara kladda i skolan och inte mycket skriva. Diggat konst osv, vänsterhänt kanske en faktor med tanke på hjärnhalvorna..
Finns för många jävla gemensamma nämnare att jag tror jag hittat en felkälla.. Kanske är kvantitativt överlägset vita män på flashback och kanske även med (?) med separerade hem medan med invandrare kanske oftast redan känner en separation från samhället eller dylikt.. Vad vet jag svamlar..