Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Du verkar förtjust i ordet hora. Hora är någon som tar betalt för sex, alternativt någon som har utomäktenskapligt sex. Det betyder således inte att bara för att en kvinna har sex med en man är hon en hora. Så har vi det klargjort.
Det är sant att hora och prostituerad är mer eller mindre synonymer, men hora betyder inte strikt sett, bara prostituerad. En hora är helt enkelt en promiskuös kvinna som knullar runt med alla möjliga män. Varför en hora blir tvungen att "prostituera sig", alltså ta betalt för själva knullandet, beror på att hon helt enkelt måste försörja sig, och medan en gift kvinna i äldre tider försörjdes av mannen, ville ingen man gifta sig med en promiskuös kvinna som hade i tiotals år blivit knullad av en ny man varje vecka. Så då blev det helt enkelt per automatik, att den kvinnan som ville knulla runt mycket, också blev tvungen att ta betalt för själva knullandet.
Men detta var äldre tider, när kvinnors möjligheter i yrkeslivet var begränsade. Alltså före det fanns en massa kontorsjobb och liknande låtsasjobb, när jobb innebar att man lyfte tunga grejer osv. Då var en kvinna som gillade att knulla runt, också en som inte hade mycket till val än att ta betalt för att bli knullad, eftersom ingen man hade velat gifta sig med och försörja den lokala spermahinken, så att säga.
Men idag när kvinnor kan få alla möjliga jobb och bra betalt också, behöver promiskuösa kvinnor inte ta betalt för att knulla runt, även om det fortfarande finns en massa kvinnor som gör det. Därför menar jag att prostituerad är den korrekta och strikta termen för "kvinna som tar betalt för sexuella tjänster", medan hora idag betyder, "promiskuös kvinna som blir knullad gratis". Och det spelar faktiskt ingen roll ifall du inte håller med här, eftersom det är så orden används idag. Notera de fetade stycket, det här är Google's definition (man får upp detta när man googlar "whore"):
whore
hɔː/
nounderogatory
noun: whore; plural noun: whores
1.
a prostitute.
synonyms: prostitute, promiscuous woman, slut, sex worker, call girl, white slave; More
fille de joie, demi-mondaine, grande horizontale;
puta;
informalpro, moll, brass nail, tom, ho, woman on the game, working girl, member of the oldest profession, tramp, floozie, scrubber, slapper;
informalslag;
informalhooker, hustler, roundheel;
euphemisticmodel, escort, masseuse;
datedtart, streetwalker, woman of the streets, lady/woman of the night, scarlet woman, fallen woman, woman of easy virtue, cocotte, loose woman;
archaiccourtesan, strumpet, harlot, trollop, wanton, woman of ill repute, lady of pleasure, Cyprian, doxy, drab, quean, trull, wench
a promiscuous woman.
verb
verb: whore; 3rd person present: whores; past tense: whored; past participle: whored; gerund or present participle: whoring
1.
(of a woman) work as a prostitute.
"she spent her life whoring for dangerous men"
synonyms: work as a prostitute, prostitute oneself, sell one's body, sell oneself, walk the streets, be on the streets, solicit, work in the sex industry; informalbe on the game, tom, practise the oldest profession
"she spent her life whoring"
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Sen kan man, även om inte ordet hora är ett maskulint ord, överföra betydelsen.
Nej. Hittar du någonstans i Google's definition ovan, att hora har en manlig betydelse? Jag kanske missade det, men jag ser bara en massa "slut", "lady", "woman" osv. Kvinnor kan inte göra en hora av en man, medan det är män som gör kvinnor till horor. Förstår du?
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
För betydelsen är vad ordet BETYDER, och då bör det rimligtvis kunna överföras till en man också.
Nej, det går inte att överföra till eller applicera hora, på män. Ordet betyder mycket specifikt en kvinna som blir knullad av män, för pengar, eller gratis (promiskuös kvinna). En man kan inte vara en hora. Punkt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Inte att det kallas hora om det är en man, men gällande själva handlingen, kan en man vara precis lika mycket "hora" som en kvinna, eller prostituerad, om du så hellre vill.
Som sagt, en man kan inte bli knullad av en kvinna, eftersom kvinnor inte har kukar. Möjligtvis ifall en kvinna sätter på sig en strap-on och våldtar en man, då kanske man kan säga att hon har gjort honom till hennes hora. Men i övrigt, nej. En manlig prostituerad är en manlig prostituerad, eller gigolo osv, dock inte en hora, eftersom han inte är rätt kön för att vara hora. Konstigare än så är det inte. Precis som en man inte kan vara en hora, så kan inte heller en kvinna vara en gigolo. Ni könsneutrala har svårt att förstå detta, men det finns maskulina och feminina ord.
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Vad gäller dina resonemang här i övrigt angående vem som knullar vem, så är det ordklyveri. Trams, och inget annat.
Det är varken ordklyveri eller trams, det är helt enkelt bara en politiskt inkorrekt men språkligt korrekt och
precis, strikt definition av hora och knulla.
Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Det enda det talar om är DIN syn på sex, och kvinnor för den delen.
Jaja, kliv ner från dina höga moraliska hästar.