Citat:
Ursprungligen postat av
UKR-Kiev
Det finns givetvis personer bland demonstranterna som tillhör den yttersta högern och tar dessa till våld så blir mediautrymmet stort jämfört med demonstranter som avstår från våldsanvändning.
Flera västerländska tidningsartiklar har beskrivit det som att de högerradikala initierat motvåldet när konfrontation med kravallpolis ägt rum, men att alla möjliga sorters demonstranter ryckts med i händelserna - de som inte velat eller kunnat slåss har samlat gatstenar, gamla tanter har agerat marketenterskor osv.
Citat:
Jag har ingen bra beskrivning att föreslå, men jag tycker det är viktigt att ha i åtanke att det är många falanger som just nu samlas mot den sittande makten.
Så tycks det absolut vara. Men Tymoshenkos och Klitsjkos partier, som fick 25 resp. 14 % av rösterna i parlamentsvalet 2012, tycks ha betydligt mindre organiserad närvaro på gatorna än Svoboda, som fick 10%, och framför allt nätverket Right Sector, som tydligen är så hardcore att de anser att Svoboda är "liberala konformister". Och kommunisterna, som fick 13%, nämns knappast i den västerländska nyhetsrapporteringen.
Citat:
Jag tror att det även finns gott om kommunister som även de är beredda att slåss för sitt Ukraina på sättet du beskriver att de nationalradikala är villiga att göra.
Utöver dessa två extremer så finns det en hel del folk däremellan som är beredda att göra samma uppoffringar.
Kommunisterna är ju som starkast i de östliga gränsregionera och har av tradition en ryssvänlig hållning. Men likt de ryska kommunisterna har de, så vitt jag kan förstå, en nationalistisk grundinställning som skulle väcka mycket ont blod i ett land där anti-patriotism anbefalls av etablissemanget, som exempelvis Sverige. Flera av de krav på reformer som kommunisterna i Ukraina har kan säkert även de högerradikala vara eniga med, t.ex:
http://en.wikipedia.org/wiki/Communist_Party_of_Ukraine
Citat:
"Fight against the 'robbery of the Ukrainian people' by oligarchic clans"[9]
Nationalization of strategic companies[9]
Introduction of a ban on the sale of agricultural land[9]
Payments for utilities should not account for more than 10% of the income of Ukrainian families[9]
Citat:
Han har alla skäl att vara orolig, som jag skrev i ett tidigare inlägg så har, enligt lokala medier, kravallpolisen från Volyn oblast vägrat ansluta till Kiev och chefen för Lviv's dito har lämnat in sin avskedsansökan.
Ja, jag såg ditt inlägg om det. Kul att någon som bott flera år i Ukraina och befinner sig på plats skriver i tråden.