Citat:
Ursprungligen postat av
Jeffry122
Du blir bemött precis som den som spelar smart blir.
Jag ska förklara.
Förklaring: Illuminati är för det första bara ett ord på latin och betyder "de upplysta" Och för det andra så bildades en hemlig order 1776 av Adam Weishaupt som var vetenskaps man och höll sig till att gud inte fanns och det gillade verkligen inte kyrkan.
Illuminati var tvungen att hålla sig hemliga eftersom kyrkan var ute efter dom och kyrkan spred då ett falskt ryckte som växte sig större och större precis som AB gör mot SD idag.
Illuminati blev alltså allt från Satanister till än idag en världsregering och det är fan helt sjukt att man tror det för att Novus Ordo Seclorum står på dollarsedeln och att Jay -Z gör hemliga tecken på scen.
Det finns olika definitioner på vad Illuminati är, jag personligen kallar det inte ens för Illuminati. Jag har också tagit avstånd från hemliga budskap i musikvideos.
Det står längre bak i tråden, men ändå blir man satt i det facket, men det är ju inte så förvånande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jeffry122
Bankerna då har ju som innan nämnts alltid gjort på det viset och har du ett annat förslag om hur
ekonomi ska fungera så är du nog välkommen med den då det hade förändrat hela världen.
Jag vet, och jag har aldrig sagt något om att de trycker upp mer pengar, det är inte det jag har förmedlat här.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jeffry122
Vafan...? 1800-talet? När nämnde jag det?
Du svarade på min fråga, men jag ser nu att jag skrev 100år bakåt i tiden, inte 200år. Men poängen kvarstår ändå, synen på sex och annat var vid den tiden långt ifrån vad den är idag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jeffry122
Vi pratar om människor och då menar jag du vet väl hur vi beter oss? Går bakom ryggen på varandra ljuger för varandra sätter sin karriär före allt annat slår och misshandlar varandra.. etc
Ingen grupp av människor skulle lyckas ta över världen och styra den som du påpekar, allt skulle läcka förr eller senare och det som "läckt" nu och som ni tror på är bara trams!
Om vi "låtsas" att det kontrollerar media så skulle man visst kunna dölja det. Du är ju "högerextrem", du vet hur väl man kan dölja saker för massorna, ta Europa och invandringen som exempel.
Roligt att du tycker det är trams. Kan det inte bara vara du som inte förstår?
Det finns folk som öppet erkänner deras makt över media och underhållningsindustrin, bara så du vet. Ska försöka hitta några klipp..
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Läs i länk två, hela länken är precis "det relevanta" som du efterfrågar....
Och innan du återkommer med nåt jävla nonsens om att folk hade hucklen, vad skulle hucklet spela för roll ifall de var lika lösaktiga som idag??
Jag frågade om jag var tvungen att läsa allt, om så inte var fallet så bad jag dig visa vilket som var relevant. Nu vet jag, tack.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Edit: om sjuklig besatthet av vissa forumdelar. Du har ju enligt egen uppgift redan bläddrat igenom mina tidigare inlägg så det förvånar mig att du inte redan förstått det, jag har förklarat det ett antal gånger.. Jag vill inte att fria fantasier, lögner och nonsensargument ska få stå oemotsagda. Jag vill inte att mina barn ska dras in i såna här tankar som uppenbarligen upptar ditt sinne.
Oroa dig inte för dina barn du, de har nog en egen hjärna och kan tänka själva ska du se. Låt de gå sin egen väg.
Men om du nu vill påverka dom så pass mycket som du verkar vilja så prata, lek och umgås mycket med dom. Föräldrar umgås för lite med sina barn i dagens samhälle tror jag.
Ingenting sånt här upptar mitt sinne, jag kom in hit av en slump. Jag hänger inte i de här delarna.
Problemet är att du motarbetar sånt som även är sant. Visst, det här kanske inte är sant, men mycket av det du motarbetar är faktiskt sant, tro det eller ej! Du sitter inte på alla svar här i världen.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Så du tillhör alltså inte de som tror på att Illuminati utgörs av 13 familjer / bloodlines? Eller t.o.m att de är jymdödlor? Det brukar annars vara ganska starkt förknippat med tron på att de äger just runt 98-99% av alla pengar. Men du har alltså en ny teori om vilka som äger dessa 98% eller?
Jag vet inte hur många släkter det är som styr, och jag inte exakt hur mycket tillgångar de sitter och trycker på. Nej, inte rymdödlor heller.
Ny och ny, som jag sa förut, alla har olika saker de tror på, Illuminati är inte fast begrepp.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Jag tänker väldigt gärna själv, problemet är ju att du tycker jag ska tänka likadant som du - och det är svårare.. Att Romarriket fick slåss för sin överlevnad är förstås helt naturlig eftersom de inte kontrollerade mer än ett fragment av all mark, människor och tillgångar. Det är dock irrelevant i jämförelse med ditt Illuminati som sägs äga 98% av alla tillgångar, styra alla politiker och kontrollera alla banker - förstår du inte det? De har ju redan allt enligt er, vad mer vill de ta utöver det???
Människans jakt på rikedomar slutar aldrig, det har vi sett många exempel på genom historien, sen som jag sa så handlar det även att skydda det man redan har.
Pengar och maktbehovet fungerar som människans sexdrift, det spelar ingen roll om man har sex varje dag i en vecka, man kommer fortfarande vilja ha mer sex sen ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Jag älskar musik, jobbade i många år som DJ (eftersom jag tyvärr - min stora sorg - inte kan sjunga eller hantera något instrument särskilt väl själv) men jag har nog aldrig sett något sådant sammanhang som du försöker peka ut. För det första finns det ju otroligt många genrer, är de alla till för att göra oss mer promiskuösa? För det andra är de flesta artister olika - en del kan förstås upplevas som utmanande, andra är mer försiktiga i sina texter och framtoning, du vet, ungefär som det är i riktiga livet - alla är vi olika. Men en sak är säker, jag har aldrig blivit sprängkåt av att lyssna på musik...
Inte att man blir kåt, men man skapar en "cool" förebild som är lättklädd på scen och har en vidrig attityd till sex, det projiceras på våra barn. Alla barn (även vuxna) letar efter förebilder som man både medvetet och omedvetet kopierar ifrån.
Världsregering eller ej, tänk på vad det är du exponerar dina barn för.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Men problemet är ju att ni inte lägger fram någon information, ni lägger fram era fantasier och har inte den minsta uppbackning för era påstående! Ni sitter och fantiserar och tycker att vi ska hålla med om era tankar och fantasier, varför i hela friden skulle vi det? Ge mig ett litet korn av fakta så kan du ge dig fan på att jag kommer studera det och ta det till mig - men det gör ni ju aldrig...
Jag vet det, och jag accepterar och förstår dig. Men det jag inte förstår att du avfärdar saker så enkelt. Du har själv varit ungdom, du vet hur konstiga tankesätt man har haft, även i vuxen ålder har man haft det.
Människan har svårt att se helheter i bilder, det vet du också, och SÅ JÄVLA många gånger som du har insett att du har haft totalt fel om saker borde få dig att inte vara så fastlåst i vad du tror på.
Jag sitter just nu och tänker på hur allt det här inte kan stämma, hur jag kan ha fel om allting. Du gör tvärtom, du sitter nu och tänker på hur rätt du har och du ägnar inte någon tanke på att du KAN ha fel. Du har redan bestämt dig, och det är din svaghet.
Vi kan inte lägga fram så mycket information. Det hade varit lättare om vi träffades IRL under några dagar, då hade jag kunnat förmedla mycket bättre om hur jag tänker. Det är svårt över nätet.
Det är ett tankesätt, det är som matematisk bild som inte går att få helt perfekt, man man kan se djupet i det.
IRL hade varit mycket enklare, då har vi sinnesintryck att jobba efter, och slipper det här eviga smattrandet på tangentbordet.
Jag lägger delvis ner den här döda diskussionen nu, men jag kanske svarar kort om det är något ni vill ha svar på.
Ber om ursäkt för min otrevliga attityd i tråden.