Citat:
Ursprungligen postat av
Kavon
Tjenis, undrar ifall man kan gå till banken och låna pengar ifall man inte har ett fast jobb, jobbar dock 80-150 timmar per månad via bemanningen och har in ~~ 10k varje månad. Bor hemma så jag har inge stora utgifter, de jag undrar ifall jag kan gå till banken och få ett lån. Kan dom godkänna lånet genom att bara kolla få vad jag har haft för inkomst dom senaste 1-2 åren? tjänar ju så att jag kan betala iallafall 5000kr varje månad till lånet. Det jag vill låna pengar till är en bil som går på 150-200k.
EDIT ; Tänkte sälja bilen jag äger nu för cirka 40k som jag tänkte ha som handpenning.
Känns mycket tveksamt.. och om du får en solid bank att gå med på det måste du antingen ha kontakter eller extrem tur. De har tyvärr skärpt sig mot den lilla människan de senaste deceniennerna
Nuförtiden så ser det konstigt nog ut att en fast anställning väger tyngre än en dubbelt så hög inkomst än denna (så ser Stockholmsmarknaden ut nu över lag i alla fall). Finns ju alltid alternativa banker med vidriga räntor, alltid ett alternativ.
En fråga dock, varför känner du behovet av att låna upp en bil på 150-200k? Är det inte lättare att tjäna pengarna innan man spenderar dem?