Jag har bra koll på min privatekonomi men jag skulle vilja göra detta till en "hobby" under en månad! Jag kommer att lägga in ALLA mina utgifter i något slags dokument. Funderar på excel '2009'. Det jag vill fråga är ifall någon annan har gjort något liknande?
Jag kommer att ha olika
kategorier där även varje kategori har
underkategorier här kommer ett exempel!
Livsmedel; Godis - Mat - Hygien (kanske även påpeka i en annan underkategori om man köpt "lyxprodukter"). Med dessa lyxprodukter så menar jag till exempel kokain och oxfilé, sånt vardagen inte kräver (
FÖR MIG)!
Sen får det gärna vara något fint diagram så att siffrorna blir lättare att tyda! Vill ha möjlighet att skriva in lön och eventuellt sparande också. Vill gärna kunna utöka detta senare med inte bara fler kategorier utan även hur framtiden kommer se ut (om man ser till sparandet osv.) Kommer att börja med det jag nämnde först. Men programmet bör ha potential för det andra.
Om någon annan har gjort detta, hur gick du/ni tillväga? Finns det något speciellt jag bör tänka på eller inte får glömma?
Finns det bättre alternativ än excel som jag funderar på? Har sett att det finns några applications till smartphones men jag har inte testat några utav dessa då många påpekar att om man besöker Coop och köper kläder, mat samt hårvårdsprodukter så går allt till matkassan. Gör man detta själv så kan jag lägga precis varje krona där jag känner för det och därmed utesluter felresultat.
Här kommer en länk till min andra tråd (skapad samtidigt som denna)
>>>>
DATA - ÖVRIGA DATOR- OCH IT-DISKUSSIONER <<<<
Kort sammanfattning, jag kan nämligen inte excel så jag undrar ifall någon skulle kunna hjälpa mig!